Atrakcje na jednodniowym deptaku

0
Fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (22 września) ulica gen. Grota-Roweckiego – jedna z głównych arterii Tychów – stała się deptakiem dla pieszych. Na siedem godzin… z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Poza spacerowiczami na ulicy pojawili się szczudlarze, rowerzyści i biegacze. Zaparkował też zabytkowy autobus „ogórek”. Można było odpocząć w leżaku.

W tym roku przewodnim hasłem finału Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu było hasło: „chodź z nami”, dlatego tego dnia to piesi byli najważniejsi, wyjaśniali miejscy urzędnicy. Ów finał odbywał się też jako dzień bez samochodu.

Imprezę poprzedził 143. Tyski Nocny Rajd Rowerowy (z 21 na 22.09). Wzięło w nim udział ok. 130 rowerzystów. Z kolei dziś, ok. godz. 14.00 na zaaranżowany deptak wjechali uczestnicy II Partnerskiego Rajdu Rowerowego Tychy – Bieruń – Tychy (24 km). Każdy rowerzysta otrzymał kamizelkę odblaskową i inne gadżety poprawiające widoczność na drodze.

Od godziny 11.00 do 18.00 odcinek ul. Grota-Roweckiego (od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Cyganerii) był zamknięty dla ruchu samochodowego. Pojawiły się za to leżaki i lodziarnia. Ulicą przechadzali się szczudlarze. Były warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, instruktaże nordic walking i pokazy na rowerach bmx z grupą Pineapple BMX. Młodzi ludzie prezentowali rowerową sztuczki ekwilibrystyczne, m.in. skok przez kilka leżących osób. W programie była ponadto szkoła zdrowego biegania prowadzona przez fizjoterapeutę i trenera personalnego. Oblegane były stanowiska z wirtualną rzeczywistością i fotobudka, w której całe rodziny robiły sobie zdjęcia w zabawnych nakryciach głowy. Był też kącik artystyczny, w którym najmłodsi malowali, albo to ich malowano, na buziach.

Reklama

Atrakcją były też zabytkowe pojazdy komunikacji publicznej: Jelcz 043 RTO, popularny  „Ogórek” (można było oglądać go na miejscu, wrażenie robił zegar na kokpicie kierowcy – patrz galeria zdjęć) oraz Jelcz M11, którym można było się przejechać po mieście. Z tyszanami żegnał się też „Jaś” – pierwszy tyski trolejbus niskopodłogowy. Jak powiedział nam Marcin Rogula, prezes Tyskich Lini Trolejbusowych, 22 września przedpremierowo kursowały nowe linie trajtków – E i G.

Również 22 września odbyła się  wycieczka z przewodnikiem Tyskim Szlakiem Spacerowym. (8,5 km), wiodącym od osiedla A do Paprocan. Na trasie mija się m.in. plac św. Anny, lampkę górniczą, pomnik Powstańca Śląskiego, kościół św. Marii Magdaleny, plac Baczyńskiego, pomnik Ryśka Riedla, Stadion Zimowy i tężnię solankową.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj