Autobusy ruszyły na lotnisko

0
Autobus linii AP3, fot. GZM/ Wojciech Mateusiak
Reklama

Autobusy ruszyły na lotnisko. Wczoraj (13.11) pierwsze autobusy wyruszyły na trasy metropolitalnych linii AP1, AP2, AP3 i AP4, które dowożą pasażerów na lotnisko w Katowicach Pyrzowicach. Autobusy zatrzymują się w ośmiu miastach (Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śl., Katowice, Sosnowiec, Będzin, Tychy).

Tyska linia AP4 funkcjonuje tylko od północy do ok. godz. 5.00 i dowozi pasażerów do Katowic. Dalszą podróż (z Katowic na lotnisko) tyszanie odbywają autobusami AP3. Od ok. godz. 5.00 do północy pasażerowie z Tychów mogą skorzystać z pociągu do Katowic i tam przesiąść się do autobusu AP3.

Jak informuje nas Kamila Rożnowska z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w skład czterech linii ekspresowych (AP1, AP2, AP3, AP4) wchodzi łącznie piętnaście nowych autobusów, które kursują w barwach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Barwy te tworzą kolory: fuksja (połączenie koloru niebieskiego i czerwonego) oraz żółty.

– Brak bezpośredniego połączenia komunikacją miejską z lotniskiem w Pyrzowicach to problem, który od dawna komunikowali zarówno mieszkańcy Śląska i Zagłębia, jak i osoby nas odwiedzające – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Teraz, dzięki nowym połączeniom, podróż na lotnisko będzie szybka i wygodna, ale myślę także, że atrakcyjna cenowo.

Reklama

Do podróżowania liniami lotniskowymi upoważnia bilet dobowy, który kosztuje 14 zł (ulgowy 7 zł) lub nowo wprowadzone bilety długookresowe – 30 i 90-dniowe. Ich cena wynosi odpowiednio 180 zł (ulgowy 90 zł) i 440 zł (ulgowy 220 zł).

– Osoby w wieku do 16 lat (dzieci i młodzież), mieszkające w Metropolii, które uprawnione są do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, mogą również bezpłatnie korzystać z linii lotniskowych – mówi Kamila Rożnowska. – Dodatkowo, jeśli podróżują z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy, mogą również bezpłatnie skorzystać z jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi. W tej sytuacji muszą jednak posiadać ze sobą legitymację szkolną, ponieważ kontrolerzy w pociągach KŚ nie posiadają jeszcze urządzeń, odczytujących karty ŚKUP.

– Z pewnością z nowych możliwości dojazdu transportem zbiorowym skorzystają osoby podróżujące z Pyrzowic i do Pyrzowic – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. – Warto przypomnieć, że lotnisko należy do grona największych w kraju. W tym roku obsłużonych zostanie tu ok. 4,8 mln pasażerów.

Na terenie portu lotniczego działa ponad 50 firm i instytucji, które zatrudniają ponad 3,5 tys. osób. Prezes Tomasik szacuje, że uruchomienie przez GZM połączeń autobusowych, zwiększy ruch pasażerki na lotnisku, a wraz z nim do końca dekady zatrudnienie wzrosnąć może nawet do 4,5 tys. osób.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here