Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto wiedzieć

1

Pracujesz w przedsiębiorstwie produkcyjnym? Jeśli tak, z pewnością dobrze wiesz, jak ważne są w jego przypadku nowoczesne technologie. Wspierają procesy produkcyjne i pozwalają firmie wejść na wyższy poziom efektywności. Dzięki automatyce przemysłowej przedsiębiorstwa są w stanie zwiększać swoje zyski, produkując jeszcze więcej wyrobów.

Razem ze sklepem EBMiA.pl, który oferuje różnego typu przełączniki do automatyki – https://www.ebmia.pl/automatyka-przelaczniki-joysticki-przyciski-sterownicze-nozne-c-197_1427.html poznaj jej największe atuty, a dowiesz się, dlaczego jest dziś niezastąpiona.

Czym jest automatyka przemysłowa?
Nie sposób mówić o plusach i minusach automatyki przemysłowej, bez odpowiedniego zaznajomienia się z tym, czym właściwie automatyka się zajmuje. Krótko mówiąc, jest to jeden z działów inżynierii elektronicznej, specjalizujący się w usprawnianiu oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Dotyczy to szczególnie maszyn produkcyjnych, linii montażowych, urządzeń sterujących oraz kontrolno-pomiarowych.

Automatyzacja procesów produkcyjnych – plusy i minusy
Za główny plus automatyki przemysłowej uznaje się bardzo wysokie możliwości produkcyjne. Wraz z wprowadzeniem jej do przedsiębiorstw zauważono znaczący wzrost możliwości produkcyjnych. Wszystko zależy oczywiście od zaprogramowanych ustawień, ale procesy wyraźnie ulegają zmianom na lepsze, a automatyka okazuje się znacznie wydajniejsza niż operatorzy. Wystarczy raz ustawić wymagane parametry, a maszyna będzie wykonywać swoją pracę jednakowo, do momentu w którym zmienimy ustawienia na inne. Takie rozwiązanie pozwala nam zminimalizować ryzyko powstawania błędów.

Jak wszystko, tak samo automatyka przemysłowa, oprócz plusów ma również pewne minusy. Jednym z nich jest koszt wprowadzenia automatyzacji do zakładów przemysłowych. Jest to zauważalne obciążenie finansowe, dlatego nie każda firma może sobie pozwolić na to rozwiązanie. Co więcej, urządzenia potrzebują części zamiennych, które się zużywają, co może prowadzić do przestojów w pracy, dlatego trzeba być zawsze ubezpieczanym na wypadek awarii. W przypadku zautomatyzowanego procesu produkcyjnego nie można również pozwolić sobie na wpadki podczas programowania parametrów urządzeń. Wystarczy jedna pomyłka, a cała seria produktów może okazać się niezdatna do użytku.

Automatyka przemysłowa – inwestować czy nie?
Jeśli zechcesz wprowadzić automatykę przemysłową do swojej firmy, musisz liczyć się z szeregiem zmian i czynności, które należy wykonać. Oprócz tego ta inwestycja wymaga poniesienia dużych kosztów. Jednak kiedy już wprowadzisz automatykę do swojego przedsiębiorstwa zobaczysz, jak szybko ten zakup zacznie Ci się zwracać, a w dodatku Twoja firma zyska na profesjonalizmie i z pewnością będzie uważana za prestiżową.

Więcej porad z automatyki znajdziesz w serwisie Wiedza EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/

 

1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście, ze bardzo ważne są nowoczesne technologie, jak chociażby fakt, że są stworzone specjalne oprogramowania do sterowania różnego rodzaju maszynami. Będziemy chcieli jakoś w tym miesiącu zakupić takie oprogramowania do sterowania frezarką oraz tokarką. Chodzi nam też o zwiększenie wydajności i kontrolę pracy. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here