Badania nad pustynnieniem. Pochłanianie Europy

0
fot. nightowl z Pixabay
Reklama

Badania dotyczące pustynnienia Europy, przeprowadzone przez Europejską Agencję Środowiska, dowiodły, że w ciągu niecałych dziesięciu lat powierzchnia terenów o dużym lub bardzo dużym narażeniu na pustynnienie znacznie wzrosła. Strefa objęta tym zjawiskiem wchłania coraz więcej obszarów.

W sprawozdaniu specjalnym 33/2018 Europejskiego Trybunału Obrachunkowego można znaleźć informację, że w 2008 r. Europejska Agencja Środowiska przeprowadziła badania w sprawie pustynnienia w południowej, środkowej i wschodniej Europie. Objęto nimi powierzchnię 1,68 mln km2. W 2017 r. EAŚ  powtórnie zajęła się problemem z zastosowaniem tej samej metodyki badawczej. Okazało się, że powierzchnia terenów o dużym lub bardzo dużym narażeniu na pustynnienie, leżących w południowej, środkowej i wschodniej części kontynentu, wzrosła aż o 177 tys. km2 – aby uzmysłowić sobie o jakim obszarze mowa wystarczy wspomnieć, że powierzchnię o podobnej wielkości zajmują w sumie Grecja i Słowacja.

Wykazano też, że prawie cały Cypr (a mówiąc konkretnie 99 proc. powierzchni tej wyspy na Morzu Śródziemnym) jest szczególnie dotknięty zjawiskiem pustynnienia.

Zagrożenie pustynnieniem w Europie rośnie. Badania wykazały, że na południu Europy klimat z umiarkowanego przechodzi w suchy. Widocznym tego znakiem są istniejące tam gorące półpustynie. Zjawisko stepowienia obejmuje coraz nowe obszary, przesuwając się na północ. Obserwować można kurczenie się zasobów wodnych i coraz częstsze susze.

ETO ostrzega, że do końca wieku na przykład w Hiszpanii (choć nie tylko) temperatury wzrosną o ponad 2 stopnie Celsjusza. W tym samym czasie na południu Europy ilość letnich opadów może zmniejszyć się nawet o ponad połowę. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu w 2018 r. stwierdził, że przy globalnym ociepleniu wynoszącym 1,5 stopnia Celsjusza, temperatury w szczególnie upalne dni w średnich szerokościach geograficznych wzrosną o ok. 3 stopnie Celsjusza, a gdy wzrost temperatury towarzyszący globalnemu ociepleniu sięgnie 2 stopni Celsjusza, to na obszarze średnich szerokości geograficznych należy spodziewać się wzrostu temperatury nawet o 4 stopnie Celsjusza. Do tego należy dodać, że na obszarze większości regionów lądowych wzrośnie liczba upalnych dni. Wskazano też na szczególne nasilanie się suszy i wyraźny spadek dostępności zasobów wodnych w południowej Europie i basenie Morza Śródziemnego w przypadku scenariusza zakładającego globalne ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza – w porównaniu z ociepleniem o 1,5 stopnia Celsjusza.

Reklama

Które europejskie obszary narażone są najbardziej na pustynnienie? Badania wskazują, że ryzkiem takim w największym stopniu objęta jest Hiszpania, Portugalia, południowe Włochy, Bułgaria, Grecja, Cypr, a także w obszar delty Dunaju w Rumunii.

(pp), źródło: op.europa.eu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj