Bezpłatna pomoc prawna w 2017 r.

0
Budynek Balbina Centrum przy ul. Barona 30; fot. ZB
Reklama

Bezpłatna pomoc prawna w 2017 r. W tym roku bezpłatną pomoc prawną będzie można uzyskać w pięciu miejscach w Tychach. Cztery z nich znajdują się w budynku „Balbina Centrum” przy ul. Barona 30, piąte w Urzędzie Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w ubiegłym roku bezpłatna pomoc prawna świadczona była również w pięciu punktach. Ich adresy się nie zmieniają, zmieniły się natomiast godziny udzielania bezpłatnych porad.

Cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w Tychach znajdują się w Wielofunkcyjnym Budynku Usługowym „Balbina Centrum” przy ul. Barona 30:

1) w lokalu nr 212 (I piętro). Bezpłatne porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00. Punkt prowadzi Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

Reklama

2) w lokalu nr 212 (I piętro). Bezpłatne porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 14.30 – 18.30. Punkt prowadzi organizacja pozarządowa.

3) w lokalu nr 209 (I piętro). Bezpłatne porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00. Punkt prowadzi organizacja pozarządowa.

4) w lokalu nr 209 (I piętro). Bezpłatne porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 12.30 – 16.30. Punkt prowadzi organizacja pozarządowa.

Kolejne miejsce bezpłatnych porad znajduje się w Urzędzie Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49 w pokoju nr 317 (III piętro). Udzielane są od poniedziałku do środy oraz w piątki w godz. 12.00 – 16.00 a w czwartki od 13.00 do 17.00. Punkt prowadzony jest przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach.

Zakres możliwych do uzyskania informacji dotyczy etapu postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uprawnionymi do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są, jak słyszymy, osoby fizyczne, w szczególności:

1) młodzież do 26 roku życia; 2) osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny; 3) seniorzy po ukończeniu 65 lat; 4) osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej; 5) kombatanci; 6) weterani; 7) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: 1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, lub 2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub 3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa powyżej z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub 4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj