Bieruń zaprasza na odpust św. Walentego

0
Fot. Lech Gawin

Od 13 do 15 lutego w Bieruniu potrwają uroczystości odpustowe ku czci patrona miasta św. Walentego.

Walentynki to świecka i stosunkowo młoda w naszym kraju tradycja. Ale w Bieruniu świętowanie dnia 14 lutego ma silny wymiar religijny i długą historię. Św. Walenty został patronem miasta w 2003 r., ale drewniany kościółek, nazywany przez mieszkańców Walencinkiem, istnieje tu od początków XVII w. Odpust na dzień św. Walentego zawsze przyciągał do miasta tłumy ludzi.

Warto wspomnieć, że przed laty św. Walenty czczony był jako patron chorych i obłąkanych. Jego kult jako patrona zakochanych rozpowszechnił się w Polsce po 1989 r. W ostatnich latach bieruńskie walentynki przyciągają pary z okolicznych miejscowości.

RELACJA Z UBIEGŁOROCZNEGO ODPUSTU:

Odpust św. Walentego

14 lutego, podczas parafialnego odpustu można liczyć na wiele atrakcji. Będą tradycyjne kramy z zabawkami i słodyczami (m.in. bieruńskimi całuskami). Na swoje stoisko zaprasza także Urząd Miasta gdzie będą dostępne gadżety i pamiątki związane z Bieruniem, a także fotobudka, test wiedzy o św. Walentym i koło fortuny. W godz. 13.30‑15.00 będzie można poznać od kuchni ruchomą stajenkę w kościele św. Bartłomieja Apostoła.

13 lutego

Sanktuarium św. Walentego:
10.00 – msza św. za chorych i seniorów z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, 14.00 – błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa,
14.30 – błogosławieństwo dzieci,
16.00  – msza św. za chorych i niepełnosprawnych z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Kościół św. Bartłomieja:
17.00 – msza św. o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców Bierunia pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Po mszy św. procesja do sanktuarium św. Walentego, złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Walentego, nabożeństwo w sanktuarium.

14 lutego

Msze święte w sanktuarium św. Walentego:
24.00 – w intencji strażaków
7.00 – w intencji duszpasterzy, parafialnych stowarzyszeń i grup modlitewnych z Bierunia
8.30 – w intencji parafii dekanatów Tychy,
10.00 – w intencji parafii Imielin, Chełm Śląski, Goławiec,
13.00 – w intencji parafii Hołdunów, Górki i Urbanowice,
14.30 w intencji parafii Lędziny i Krasowy,
16.00 – o powołania wśród młodzieży oraz w intencji przygotowujących się do małżeństwa – obrzęd zaręczyn,

17.00 – w intencji mieszkańców Zakościółka, pracowników i dobrodziejów parafii,
18.00 – nieszpory odpustowe i modlitwy za zmarłych.

Kościół św. Bartłomieja
11.30 – suma odpustowa za parafie dekanatu Bieruń.

15 lutego

Dom Kultury „Gama” – spektakl o miłości na Walentynki – „Doktor Miłość”. Akcja sztuki toczy się w gabinecie psychoterapeuty Doktora Miłość, którego drugim zawodem jest „zawód miłosny”. Zabawne perypetie pacjentek w połączeniu z niebanalnymi metodami doktora spowodują, że wszystkie panie na widowni zapiszą się na wizytę, a panowie będą zachwyceni efektami „terapii”. Bilety, w cenie 30 zł kupić można online lub w kinoteatrze „Jutrzenka”.

Organizatorami odpustu są: miasto Bieruń oraz parafia św. Bartłomieja Apostoła (do której należy sanktuarium św. Walentego).

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here