Bieruńska grobla na Szlaku Zabytków Techniki?

0
Fot. Edyta Mitoraj
Reklama

Dziedzictwo Śląska to bogata historia, często związana z zabytkami techniki, które corocznie prezentowane są podczas prestiżowego Święta Szlaku Zabytków Techniki „Industriada”. Na tej liście ma szansę znaleźć się bieruńska grobla – jeden z najstarszych zabytków inżynierii wodnej na terenie województwa śląskiego. Póki co, gmina utworzyła na grobli szlak historyczny, przeprowadzając równocześnie cykl prac rewitalizacyjnych tego miejsca.

Po Kopcu – czyli średniowiecznym grodzie – grobla jest najstarszą budowlą w Bieruniu. Wartość i znaczenie tego XVI-wiecznego zabytku ma podkreślić szlak historyczny poprowadzony na koronie grobli. Przebiega on na pierwszym jej odcinku pomiędzy ul. Chemików a ul. Krakowską. Składają się na niego tablice informacyjne z tekstem w języku polskim i angielskim oraz ilustracjami.

• Tablica 1 – z cytatem XVIII-wiecznego niemieckiego podróżnika Frayerabenda na temat grobli stanowi wprowadzenie do szlaku historycznego.

• Tablica 2 – podaje podstawowe informacje na jej temat.

Reklama

• Tablica 3 – prezentuje sylwetkę wolnego pana na Pszczynie Jana VI Turzo, inicjatora stworzenia Wielkiego Stawu Bieruńskiego oraz budowy grobli.

• Tablica 4 – przedstawia kształt i rozmiary Wielkiego Stawu oraz przekształcenia jakim podlegał na przestrzeni wieków.

• Tablica 5 – podaje legendę o Orlej Górce.

• Tablica 6 – opisuje organizację gospodarstwa stawowego.

• Tablica 7 – prezentuje informacje jakie ryby hodowano w stawie i jak wyglądał ówczesny handel.

• Tablica 8 – przedstawia jak zmieniał się wygląd grobli na przestrzeni lat.

Tablicom towarzyszy mapa sytuacyjna oraz tabliczki kierunkowe. Szlak historyczny jest miejską przestrzenią edukacyjno-rekreacyjną z ławeczkami, koszami na śmieci, a także przywróconym po latach oświetleniem. Obiekt w całości został objęty monitoringiem. Prace remontowo–porządkowe trwały od kwietnia br. i swoim zakresem, oprócz oświetlenia parkowego, objęły m.in.: przycinkę i pielęgnację drzew, umieszczenie elementów małej architektury, w tym ławek oraz koszy na śmieci.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj