Bieruńska randka de Gaulle’a

0

Przy zapełnionej do ostatniego miejsca sali Domu Kultury „Gama” rozpoczęły się w sobotę 7 kwietnia Dni Teatru w Bieruniu. Na inaugurację Teatr dla Dorosłych wystawił sztukę Marcina Melona „Skarb de Gaulle’a” w reżyserii Joanny Lorenc. To brawurowo zagrana komedia w gwarze śląskiej. 

Treść spektaklu jest oparta na faktach historycznych. Charles de Gaulle dwukrotnie przebywał w Bieruniu – w 1921 r. i w 1967 r. Za pierwszym razem de Gaulle stał na czele oddziału francuskich żołnierzy, którzy pilnowali porządku podczas plebiscytu. Zamieszkał wtedy w gospodzie przy moście nad Wisłą (tzw. Degolówka).

Akcja sztuki rozgrywa się w 1967 r. Wtedy generał De Gaulle – już jako prezydent Francji – znów odwiedził Bieruń. Miejscowy sekretarz PZPR Pytlok dwoi się i troi, żeby przyjąć godnie gościa. Zleca m.in. stolarzowi Zydze Rozmusowi zrobienie łóżka dla gościa. Kolega Rozmusa – Karlik – znajduje list i mapę z punktem zaznaczonym krzyżykiem. Uważając, że to miejsce oznacza ukrycie skarbu francuskiego oddziału z 1921 r. Kompani zaczynają tam kopać. Tymczasem francuski prezydent tylko przejeżdża przez miasto. Okazuje się, że znak na mapie oznacza miejsce bieruńskiej randki De Gaulle’a sprzed lat. Czy Karlik jest jego synem?

Dodaj komentarz