Bilet metropolitalny z błędem

1
fot. ŁR

Bilet metropolitalny z błędem. Bilet komunikacji publicznej o nominale 1,60 zł zawiera na odwrocie błędną informację, jakoby miał obowiązywać tylko w pojazdach MZK w Tychach. To nieprawda. Bilet ten obowiązuje we wszystkich bez wyjątku pojazdach transportu publicznego podlegającego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale podróż 5-minutową opłacić nim można tylko w autobusach i trolejbusach MZK Tychy.

Jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na bilet za 1,60 zł, a właściwie na informację znajdującą się na jego odwrocie: „Bilet upoważnia do podróży w granicach 1 miasta (gminy) lub przez 20 minut od momentu skasowania. Bilet obowiązuje wyłącznie w pojazdach MZK w Tychach”.

O interpretację tego napisu zapytaliśmy w Miejskim Zarządzie Komunikacji w Tychach.

W odpowiedzi udzielonej nam dzisiaj Miejski Zarząd Komunikacji zapewnia, że na mocy obowiązującego od 1 stycznia porozumienia metropolitalnego bilet za 1,60 zł honorowany jest we wszystkich pojazdach komunikacji publicznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nieporozumienie wzięło się stąd, że można nim płacić za przejazd do 5 minut tylko w autobusach i trolejbusach MZK Tychy.

– Bilet dostępny u kierowcy w cenie 1,60 zł, emitowany przez KZK GOP w Katowicach, jest honorowany na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na obszarze jednej gminy (miasta) lub przez 20 minut jako bilet ulgowy. Wynika to z porozumienia metropolitalnego zawartego między organizatorami komunikacji miejskiej tj. MZK Tychy, KZK GOP Katowice oraz MZKP Tarnowskie Góry – wyjaśnia Michał Połetek z MZK Tychy. – Wyżej wymieniony bilet jest dostępny tylko w pojazdach MZK Tychy. Spowodowane jest to tym, że w ramach porozumienia możemy zachować odrębność w stosowaniu promocji dla pasażerów. Co za tym idzie, bilet w cenie 1,60 zł kupiony zarówno w punkcie sprzedaży jak i u kierowcy alternatywnie upoważnia każdego pasażera do przejazdu do 5 minut od momentu skasowania tylko w sieci MZK Tychy. Pasażer posiadający uprawnienia do ulgi, przykładowo poruszając się z Mikołowa do Katowic linią obsługiwaną przez MZK Tychy, i korzystając z biletu kupionego u prowadzącego pojazd, ma prawo dokonać przesiadki do środka transportu innego organizatora komunikacji miejskiej (KZK GOP Katowice, MZKP Tarnowskie Góry), zachowując granice czasową przejazdu do 20 minut.

Informacja na bilecie: „Bilet obowiązuje wyłącznie w pojazdach MZK Tychy”, jest błędem w druku.

– Podróżując na tym bilecie pasażer nie jest narażony na żadne konsekwencje – zapewnia Michał Połetek z MZK Tychy.

Mówiąc więc w największym skrócie: bilet za 1,60 zł honorowany jest w każdym pojeździe na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (według obowiązującej w niej taryfy). Pasażerowie podróżujący autobusami i trolejbusami MZK Tychy zyskują jednak dodatkowy przywilej, nieosiągalny w sieci KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry – mogą mianowicie opłacić tym biletem podróż trwającą do 5 minut. I tak należy interpretować błędny napis na odwrocie biletu o nominale 1,60 zł.

(icz)

1 KOMENTARZ

  1. …..największym błędem, to jest powołanie MZK Tychy i „organizacja” przez tę „firmę”, jakiejkolwiek „komunikacji”……Kolejne celowe działanie, tej „organizacyjki”. W ostatnim czasie, kierowcy MZK Tychy, regularnie na niektórych liniach mają opóźnienia, jakieś 10 minut. Nie wydaje mi się, by były one powodem sytuacji na drodze, bowiem w soboty i niedziele, ruch kołowy, szczególnie wieczorem, jest nieco mniejszy, tj. ok. 16:16 m. in. na DK 44, Mikołów-Gliwice ( 30.12.2017……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here