Biskup z Pszczyny wśród Papuasów

0
fot. z arch. ks. D. Kałuży

Ks. Dariusz Kałuża z Pszczyny 9 czerwca br. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem w Papui-Nowej Gwinei.

ks. bp Dariusz Kałuża, fot. Renata Botor
ks. bp Dariusz Kałuża, fot. Renata Botor

Ks. bp Dariusz Kałuża urodził się w 1967 r. w Pszczynie. Po maturze w 1986 r. rozpoczął studia filozoficzne i teologiczne, po nich przyjął święcenia kapłańskie w 1993 r., potem 3 lata był wikariuszem w parafii w Złotowie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska). Jest misjonarzem Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Od 1997 r. pracuje na misjach w Papui-Nowej Gwinei, gdzie był proboszczem dwóch parafii w diecezji Mendi, dyrektorem centrum katechetycznego, administratorem diecezji. Od 2015 r. pracuje w diecezji Madang.

9 czerwca br. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Goroka w Papui-Nowej Gwinei (diecezję obejmie 20 sierpnia 2016 r.). Goroka liczy ponad pół miliona ludzi, katolików jest jedynie 15-16 tysięcy. W skład diecezji wchodzi dziewięć parafii, pracuje w nich siedmiu księży.

W Nowym Echu nr 21 z 28 czerwca 2016 r. na str. 14-15 można przeczytać obszerny wywiad z księdzem biskupem. Opowiada o Papuasach (o tym, czym są dla nich czas, społeczność, rodzina, kraj i… telefony komórkowe), o ich zwyczajach – tych dobrych, ale i tych złych (np. „sanguma”), o pogrzebach, ślubach, a także o ludożercach.

To rozmowa o niełatwej pracy misyjnej, ekumenizmie, wyzwaniach, które czekają na nowego biskupa.

Ks. bp Kałuża wyjaśnia nam również szczegółowo, jak to jest, że pochodzi z: Pszczyny, Mizerowa, Studzionki, Brzeźc i Żor.

Więcej o e-wydaniach: tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here