Biwak żeglarski z Neptunem

0
Żeglarski chrzest; fot. Mirosław Leszczyk

Biwak żeglarski z Neptunem. W XIII Żeglarskim Biwaku Integracyjnym nad Zbiornikiem Imielińskim w dniach 19-21 czerwca wzięło udział 300 osób – niepełnosprawni, ich opiekunowie i rodziny oraz wolontariusze. 

Gościny osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, ich opiekunom i rodzinom  udzielił Yacht Club Opty w Chełmie Śląskim. W samo południe 19 czerwca (wtorek) przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto flagę państwową na maszt, po czym oficjalnego otwarcia biwaku integracyjnego dokonał Bogdan Jankowski, komandor klubu Opty.

Jeszcze 19 czerwca odbyły się godzinne przejażdżki żaglówkami po Zbiorniku Imielińskim dla  chętnych. Atrakcja był występ mima Ireneusza Krosnego. Grę terenową przygotowała IV Środowiskowa Drużyna Harcerska „Agricola” z Hufca ZHP Mysłowice i XIV Drużyna Harcerska „Feniks” z SP w Chełmie Śląskim. Były też przejażdżki bryczką lędzinianina Józefa Habeloka, animacje, gry i zabawy prowadzone przez Mariusza Schulza z Hapi Hapi. Nie brakowało też chętnych do udziału w zajęciach plastycznych, w tym do wykonywania ozdób na czwartkowy „Bal indiański”, do nauki szant czy tańców zespołowych. Dwuosobowe reprezentacje poszczególnych ośrodków i stowarzyszeń osób niepełnosprawnych rywalizowały w niezmiernie ciekawym quizie pt. „Najciekawsze zakątki świata” przygotowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach. Wygrała go drużyna OREW w Lędzinach .Na scenie zaprezentowały się też zespoły wokalno-muzyczne z SP w Chełmie Śl.

W środę 20 czerwca, kontynuowano przejażdżki żaglówką po akwenie oraz animacje, zabawy i zajęcia plastyczne, które prowadził Michał Gandyk. Zajęcia sportowe dla chętnych prowadziła Aneta Madejska. Drużyna z zaprzyjaźnionej jednostki OSP w Oświęcimiu zademonstrowała swoje umiejętności. Można było popływać łodzią motorową jednostki OSP w Czarnuchowicach. Sporo widzów zgromadziła w „Tawernie” relacja komandora Janusza Szlachetki pt. „Cudze chwalicie – swego nie znacie. Pętla Żuławska” wraz z pokazem multimedialnym, po której liczna grupa oglądała tam mecz piłkarski mistrzostw świata Polska – Senegal. Pobyt na biwaku umilali też: grupa aktorska ze Stowarzyszenia Młodych Niepełnosprawnych „Na Start” w Chełmie Śląskim pod kierunkiem Teresy Misterek przedstawieniem „Amerykańskie przygody”, grupy podopiecznych OBK w Lędzinach, które zaprezentowały przedstawienie pt. „Mam talent” oraz utwory wokalno-muzyczne.

W czwartek 21 czerwca rozpoczęły tradycyjnie miniregaty 5-osobowych załóg wioślarzy, reprezentujące poszczególne ośrodki i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, które trzeci rok z kolei wygrała ekipa z Lędzińskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Lędzinach ze sternikiem Sławomirem Piltzem. Punktem kulminacyjnym tego dnia był jednak chrzest żeglarski na wesoło. Ceremonię prowadził król mórz i oceanów Neptun, w którego rolę wcielił się komandor J. Szlachetko, a rolę jego żony Salacji pełniła Dominika Kolonko. Następnie wręczono puchary, medale, dyplomy, nagrody i medale najlepszym drużynom w regatach i w quzie, a także dyplomy z podziękowaniami i pamiątkowe plakietki organizatorom oraz sponsorom. Na scenie koncertował zespół wokalno-muzyczny Faradajs z Imielina, nie brakowało chętnych do udziału w „Balu indiańskim”, którego królową została wspomniana Dominika Kolonko a królem Marcin Skipioł.

Impreza nie mogłaby się odbyć w takim zakresie bez udziału rzeszy wolontariuszy wspomagających organizatorów zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Głównie byli to uczniowie i absolwenci Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach (ok. 30 osób), ale także grupa uczniów i nauczycieli z SP nr 1 w Lędzinach, żeglarze z chełmskiego YC Opty i ratownicy z Oddziału Miejskiego WOPR w Katowicach.

Organizatorami biwaku byli: Yacht Club Opty, Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju, Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach, Ośrodek Błogosławiona Karolina – Caritas w Lędzinach, cztery stowarzyszenia osób niepełnosprawnych działające w powiecie bieruńsko-lędzińskim i Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here