Cera tłusta – jak o nią dbać

0
Reklama

Typ cery jest uwarunkowany genetycznie. Zazwyczaj wyróżnia się kilka podstawowych typów skóry, takich jak normalna, sucha, mieszana i tłusta, a także ich kombinacje. Każdy typ ma nieco inne cechy charakterystyczne i wymaga nieco innej pielęgnacji. Jak to jest w przypadku cery tłustej? Jakimi cechami się wyróżnia i jak o nią odpowiednio dbać?

Cera tłusta – charakterystyka

Cera tłusta, podobnie jak inne typy skóry, ma swoje unikalne cechy. Zacznijmy od tych, które są zauważalne gołym okiem. Skóra tłusta, zwana także łojotokową, jest dość gruba, a na jej powierzchni dostrzec można ujścia gruczołów łojowych, czyli tak zwane pory. Zwykle ma ona kolor szarożółty. Nadmiar sebum powoduje świecenie i błyszczenie się twarzy, co u wielu osób wywołuje największy dyskomfort. Niestety osoby, które mają cerę tłustą często muszą walczyć z takimi problemami, jak wypryski ropne, zaskórniki, trądzik, zmiany zastoinowe, infekcje bakteryjne i grzybicze.

Dotychczas skupiliśmy się na problematycznych aspektach skóry tłustej, nie oznacza to jednak, że nie ma ona żadnych zalet. Wręcz przeciwnie. Cera tłusta dobrze reaguje na różnorodne czynniki atmosferyczne, takie jak na przykład porywisty, zimny wiatr czy siarczysty mróz. Zmarszczki mimiczne są zdecydowanie mniej widoczne, a skóra dłużej zachowuje młody wygląd. Nie doskwiera jej uczucie ściągnięcia i pieczenia, tak jak w przypadku skóry suchej.

Skóra tłusta a kosmetyki

Bezdyskusyjnie, cera tłusta jest wyjątkowa i tym samym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejszą kwestią jest tutaj regularność oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Z uwagi na fakt, że osoby, które mają tłustą cerę, borykają się z wieloma problemami skórnymi, preparaty do pielęgnacji nie mogą być przypadkowe. Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne mogą zaostrzyć stany zapalne i pogorszyć kondycję skóry. Warto zatem wybierać sprawdzone kremy, żele i inne preparaty sygnowane logiem profesjonalnych marek, takich jak Dermalogica. Podobnie rzecz się ma z kosmetykami kolorowymi. Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez makijażu powinny zainwestować w dobre produkty o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów. Zwykle zadaniem bazy, podkładu i pudru jest zapobieganie świeceniu, regulowanie poziomu sebum i matowienie skóry. Zdecydowanie w tym przypadku należy unikać kosmetyków rozświetlających, tych na bazie alkoholu oraz wszystkich, które wykazują działanie wysuszające. Potęguje to bowiem wydzielanie sebum, czyli przynosi odwrotny skutek od zamierzonego.

Pielęgnacja tłustej cery krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, tłusta cera wymaga specjalnej pielęgnacji przy użyciu dobrej jakości kosmetyków. Liczy się tu także sumienność, regularność i cierpliwość. Poprawa stanu skóry, zmniejszenie ilości wydzielanego sebum wymaga bowiem czasu. Poniżej przedstawiamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tłustej cery.

Reklama

Krok pierwszy – demakijaż i oczyszczanie

Oczyszczanie tłustej skóry to absolutna podstawa, jednak należy robić to umiejętnie. Wiele osób popełnia bowiem kardynalny błąd, tj. używa preparatów do mycia twarzy, które wysuszają. Często są one na bazie alkoholu. W efekcie stan cery pogarsza się, a skóra wydziela coraz więcej sebum. Demakijaż i oczyszczanie skóry powinno wykonywać się przy pomocy bardzo delikatnego środka, który dokładnie usuwa zanieczyszczenia, makijaż, a jednocześnie nie pozbawia naskórka naturalnej bariery hydrolipidowej. Do demakijażu doskonale sprawdzą się delikatne olejki oczyszczające, które upłynniają sebum oraz rozpuszczają nawet najbardziej trwały podkład czy wodoodporny tusz do rzęs.

Krok drugi – delikatny peeling i maseczka

Skóra tłusta jest nieco grubsza niż sucha, normalna czy mieszana, dlatego warto wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu delikatny peeling, który pomoże pozbyć się martwego naskórka. Dobry peeling pomoże także pozbyć się nadmiaru sebum i będzie stymulował naskórek do regeneracji. W efekcie skóra będzie coraz gładsza i coraz bardziej promienna. Z kolei maseczki mają działanie głęboko oczyszczające, wygładzające, antybakteryjne. Dobrej jakości maski do cery tłustej odblokowują ujścia gruczołów łojowych, hamują lipazę, stymulują produkcję naturalnych peptydów i kontrolują wydzielanie sebum.

Krok trzeci – tonizowanie cery tłustej

Tonizowanie to jeden z ważniejszych kroków w pielęgnacji tłustej cery. Dobrej jakości toniki pełnią bowiem funkcję mikrozłuszczającą, a także przywracają odpowiednie pH skórze. Preparaty te odblokowują pory, zmniejszają ich widoczność, poprawiają sprężystość skóry i w wielu przypadkach również nawilżają. Tonik można zastąpić także specjalistyczną mgiełką, która przygotowuje skórę do nałożenia kremu.

Krok czwarty – odżywianie skóry tłustej

Pielęgnacja tłustej cery to nie tylko oczyszczanie, to także nawilżanie. Dla wielu osób może wydać się to dziwne. Bowiem czy tłusta cera, która się świeci, produkuje nadmiar sebum może potrzebować jeszcze dodatkowego nawilżenia? Oczywiście, że tak! Koniecznie należy jednak wybierać lekkie kremy oraz serum, które nie obciąża skóry. Warto kupić krem na dzień oraz krem na noc, przy czym ten pierwszy powinien mieć właściwości matujące. Wybierając kremy czy serum do pielęgnacji tłustej cery warto także sprawdzać ich dodatkowe właściwości. Dobrej jakości kosmetyki mogą bowiem nie tylko nawilżać i dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale także na przykład rozjaśniać przebarwienia pozapalne.

Jak już wspomnieliśmy, cera tłusta jest wyjątkowa i taka też powinna być pielęgnacja. Regularność, skrupulatność, cierpliwość połączona z dobrze dobranymi kosmetykami to klucz do sukcesu!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj