Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie dla Tychów

0
Wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka i Regina Maroncelli, przewodnicząca Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (European Large Family Confederation, Elfac).

W sobotę (1 sierpnia) w Warszawie, podczas Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, miasto Tychy otrzymało Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie. Wyróżnienie miało zostać wręczone w kwietniu, jednak z powodu koronawirusa przesunięto termin.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, 2 czerwca 2018 r. podczas Europejskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie, Europejska Federacja Dużych Rodzin (ELFAC – z ang. European Large Families Confederation) wraz z włoską prowincją Trento (Włoskie Stowarzyszenie Dużych Rodzin z Prowincji Trentino) podpisały umowę o rozpoczęciu nowej inicjatywy na poziomie europejskim mającej na celu utworzenie Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie. Pierwszymi polskimi miastami, które dołączyły do tego grona były: Szczecin i Grodzisk Mazowiecki; kolejnymi: Kraków, Głogów, Legnica i Polkowice, a teraz są tu też Tychy.

Miasta należące do sieci tworzą miejsca coraz bardziej przyjazne rodzinom z dziećmi – np. pomieszczenia do przewijania maluchów, miejsca do karmienia niemowląt, specjalne stanowiska na parkingach, punkty bawialne w obiektach użyteczności publicznej itp. Członkostwo w sieci jest bezpłatne i oznacza m.in: otrzymanie dostępu do strony internetowej, zawierającej dobre praktyki i informacje, dołączenie do szerokiego ruchu ukierunkowanego na Europę przyjazną rodzinie oraz uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach, seminariach i konwencjach.

W sobotę 1 sierpnia br., w Warszawie, Regina Maroncelli Florio, przewodnicząca Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC) przekazała na ręce Macieja Gramatyki, wiceprezydenta Tychów do spraw społecznych, Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie. Okazją do tego był tegoroczny ogólnopolski zjazd dużych rodzin, który, jak słyszymy, z powodu zagrożenia koronawirusem, odbywał się z w zmienionej formule (większość aktywności rodzinnych odbywała się na świeżym powietrzu, w mniejszych grupach i z zachowaniem dystansu społecznego).

– W trakcie zjazdu zorganizowano Forum Samorządowe na Rzecz Dużych Rodzin, podczas którego prezydenci i wójtowie gmin wymieniali się doświadczeniami, działaniami na rzecz rodzin w swoich miejscowościach – mówi Ewa Grudniok. – Forum współpracuje także z Europejską Siecią Samorządów Przyjaznych Rodzinie.

– Miasto Tychy oficjalnie zostało włączone w pilotażowy program, mający na celu tworzenie przydatnych narzędzi dla gmin działających na rzecz rodzin – mówi wiceprezydent Gramatyka. – W Tychach realizujemy wiele inicjatyw odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom rodzin. Dopłaty do miejsc w żłobkach, czy program 3+ Liczna Rodzina to tylko dwa z wielu przykładów. Liczę, że dzięki tej współpracy, projektów i działań dedykowanych rodzinom będzie jeszcze więcej, a przede wszystkim, opierając się na doświadczeniu innych miast z całej Europy skupionych w federacji, będziemy wdrażali ciekawe, sprawdzone i ułatwiające życie dużym rodzinom w naszym mieście rozwiązania.

Cele ELFAC: wspieranie projektów skierowanych do rodzin (szczególnie wielodzietnych), aby pomóc im w godzeniu życia domowego i zawodowego oraz zachęceniu młodych ludzi do przechodzenia do dorosłości; stworzenie środowiska kulturalnego, społecznego i gospodarczego sprzyjającego, przyjaznego i atrakcyjnego dla rodzin z dziećmi w Europie; budowanie sojuszu na rzecz rodzin wśród społeczeństwa obywatelskiego, gmin i przedsiębiorstw; współpraca ze strategicznymi instytucjami europejskimi w celu promowania rodzin i holistycznego spojrzenia na politykę rodzinną; promowanie wymiany dobrych praktyk, przyjaźni i know-how, poprawa mobilności, wymiany kulturalnej, zwalczanie ubóstwa gospodarczego i kulturowego; wspieranie gmin wprowadzających innowacyjne polityki rodzinne w celu stworzenia wspólnego standardu wysokiej jakości usług i świadczeń rodzinnych.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here