Charakterystyka pracy windykatorów. Przedstawiamy najpopularniejsze fakty oraz mity

0
Reklama

Liczba Polaków, którzy mają regularne problemy ze spłatą zobowiązań finansowych rośnie z roku na rok. Ich odzyskiwaniem, oprócz komorników sądowych, zajmują się profesjonalni windykatorzy bądź kancelarie prawne wyspecjalizowane w windykacji. Wokół tego zawodu urosło sporo mitów. Wiele dłużników zupełnie nie zna charakterystyki pracy takich osób i niepotrzebnie ich unika. W tym artykule przedstawimy wszystkie najpopularniejsze mity oraz fakty na temat funkcjonowania windykatorów. Poznaj działania specjalistów od kulis i zobacz, na jakie informacje w sieci uważać.

Windykatorzy a komornicy sądowi. Poznaj najważniejsze różnice w pracy tych organów

Zdecydowanie najpopularniejszym mitem na temat windykatorów bądź profesjonalnych kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w dochodzeniu roszczeń finansowych jest porównywanie tego typu osób do komorników sądowych. W rzeczywistości oba te zawody znacząco się od siebie różnią. Na samym początku warto zauważyć, że windykatorzy nie pełnią roli funkcjonariusza publicznego, co powoduje mocne zawężenie możliwości działania. Komornik przechodzi do działania po uzyskaniu wyroku sądowego, natomiast specjaliści, których znajdziesz chociażby w AIF Kancelaria Prawna, starają się uniknąć przekierowywania sprawy do sądu. Windykator jest swego rodzaju przedstawicielem wierzyciela. Podejmuje kontakt z dłużnikiem, aby pomóc spłacić zobowiązanie w sposób polubowny. Takie osoby bardzo często proponują rozłożenie długu na kilka rat. Indywidualne podejście i chęć pomocy w trudnej sytuacji finansowej powoduje, że nie należy unikać kontaktu z windykatorami. W innym wypadku, sprawa może trafić do sądu, a zdecydowanie bardziej radykalnym odzyskiwaniem długu zajmie się wówczas komornik sądowy. Taki organ już może zająć część wynagrodzenia, emerytury lub renty, a nawet nieruchomości bądź ruchomości.

Nie bój się kontaktu z windykatorem. Taka osoba może tylko Ci pomóc!

W internecie bardzo często można trafić na niefachowe artykuły, które wręcz zalecają unikanie kontaktów z windykatorami bądź specjalistami zatrudnianymi w kancelariach prawnych. Totalna bzdura, w większości przypadków kreowana przez firmy antywindykacyjne. W rzeczywistości tego typu zachowanie nigdy nie jest dobrym zachowaniem. Dług zawsze zostanie ściągnięty, a tylko od osoby zadłużonej zależy, w jaki sposób zostanie to wykonane. Wartym podkreślenia jest fakt, że bagatelizowanie próśb windykatorów może skończyć się nie tylko rozprawą sądową, ale również wpisem do giełdy wierzytelności.

Zakres obowiązków windykatorów. O tym musi wiedzieć każdy dłużnik

Oczywistym faktem natomiast jest sposób pracy windykatorów. Takim osobom przysługuje prawo do regularnego kontaktu z dłużnikiem. O konieczności spłaty zobowiązania finansowego może on przypominać za pomocą telefonu komórkowego bądź listownie. Każde pismo wysłane przez windykatora musi zostać podpisane, a specjalista zobowiązany jest do zaprezentowania z czyjego ramienia działa. Obowiązek zapoznania się oraz podpisania pisma zachodzi także w przypadku tego, wysłanego drogą elektroniczną. Maile we współczesnej branży windykacyjnej odgrywają ważną rolę.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj