Chory na COVID-19 złamał nakaz izolacji, wychodził na miasto, mógł zarazić innych

0
Komenda Miejska Policji w Tychach; fot. ZB

Komenda Miejska Policji w Tychach poinformowała dzisiaj (26 czerwca), że tymczasowo aresztowano 59-letniego tyszanina zakażonego koronawirusem. Mężczyzna wiedział, że jest chory, ale złamał nakaz izolacji. Wychodził z domu. Mógł wtedy zarazić innych. Za popełnienie tego przestępstwa grozi mu teraz nawet 8 lat więzienia.

Tyska policja informuje, że codziennie otrzymuje aktualne listy osób objętych kwarantanną. Policjanci sprawdzają, czy wszyscy poddani przymusowej izolacji respektują ten nakaz. Na liście takiej znajduje się 59-letni tyszanin. Początkowo, jak słyszymy, wszystko było w porządku. Policjanci sprawdzali, czy 59-latek przebywa w domu. Przebywał. Jednak przekazano im informację, że mężczyzna pomimo tego, że jest zakażony, lekceważy obowiązek kwarantanny i po kontroli policjantów wychodzi z domu. Okazało się to prawdą. 59-letni mężczyzna został zatrzymany.

– Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Podejrzany spowodował zagrożenie epidemiologiczne poprzez łamanie kwarantanny nałożonej decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach w związku z zakażeniem COVID-19 – informuje KMP Tychy.

Maria Paszek, zastępca prokuratora rejonowego w Tychach, poinformowała nas, że na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Tychach na 3 miesiące tymczasowo aresztował 59-latka.

Popełnione przestępstwo, jak informuje KMP Tychy, zagrożone jest karą 8 lat pozbawienia wolności. O tym rażącym naruszeniu zasad kwarantanny policja zawiadomi inspektora sanitarnego, który może dodatkowo nałożyć na mężczyznę karę grzywy w wysokości do 30 tys. zł.

Teraz służby sanitarne starają się dotrzeć do osób, z którymi kontaktował się 59-letni tyszanin. W sprawie tej prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.

Policja ponawia apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń. Osoby takie – jak podkreśla policja – powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

(vis)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here