Co nowego w zameczku w Promnicach?

0
Remontowany zameczek w Promnicach, fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach - M. Dąbrowska/FB
Reklama

Trwają roboty budowlane w zameczku w Promnicach. Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, są to prace związane z wymianą pokrycia dachowego, naprawą i konserwacją więźby dachowej oraz odtworzeniem instalacji odgromowej. Jak ustalono na podstawie kwerendy archiwalnej, budynek historycznie był kryty łupkiem w stylu staroniemieckim, a nie jak dotychczas gontem.

12 maja dokonano odbioru częściowego wykonanych robót. – Dotychczas położono nowe pokrycie wieży zachodniej oraz ozdobnych wieżyczek i częściowo połaci południowej. Ponadto wykonano naprawę części więźby dachowej (wzmocnienie, uzupełnienie ubytków, wprowadzenie ochrony antyogniowej, zabezpieczenie przeciwko insektom i grzybom), założono część nowych obróbek blacharskich oraz oczyszczono i zabezpieczono elementy drewniane lukarn na połaci południowej. Pięknie prezentują się także zabytkowe wiatrowskazy oraz kominy. Na efekt końcowy będzie jeszcze trzeba poczekać do jesieni – podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach na profilu facebookowym.

Od 2018 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie prowadzi prace zabezpieczające i remontowe. Dotychczas wykonano m.in. wymianę okładzin schodów wejściowych na kamienne, remont schodów wejściowych do baszty, izolację pionową ścian przyziemia, instalację ppoż. oraz inne pilne, bieżące naprawy. Planowane jest wykonanie badań konserwatorskich wnętrza.

Budynek dawnego zameczku myśliwskiego, położony nad Jeziorem Paprocańskim w Kobiórze, wzniesiono w 1861 r., odbudowano po pożarze w 1868 r. wg projektu Oliviera Pavelta dla księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI von Hochberga. Został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13.04.1963 r.

(r), źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach/FB

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here