Co to jest pergola ogrodowa? Sprawdzamy najpopularniejsze modele

0
Reklama

Każdy ogród jest inny, ale potrzeby ich właścicieli zwykle bardzo podobne. Niektórym z nas do szczęścia i relaksowania się wystarczy zielony trawnik i kilka iglaków. Dla innych ogród to specjalna strefa, będąca przedłużeniem domu i jednocześnie tak samo ważna podczas aranżacji, jak salon, czy sypialnia. Niezmiennie, ogród kojarzy się nam z miejscem, w którym przyjmujemy gości latem, wiosną i wczesną jesienią. Dzięki pergoli ogrodowej możemy urządzić miejsce do biesiadowania, a w rezultacie spędzić naprawdę miło każdy sezon grillowy.

Dlaczego aranżacja ogrodu jest dla nas tak ważna? Ponieważ to zwykle jedno z tych miejsc w domu, które kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. W ogrodzie spędzamy naprawdę sporo czasu, nieważne, czy jesteśmy wprawionymi ogrodnikami, czy wyłącznie amatorami natury.

Aby jednak wypoczynek w ogrodzie mógł kojarzyć się z przyjemnością, a zaproszeni goście czuli się komfortowo, konieczne będzie takie dopasowanie wyposażenia ogrodu, by każdy mógł wypoczywać w nim tak, jak mu wygodnie. Są różne rodzaje architektury ogrodowej, które sprawiają, że ogród staje się przytulnym miejscem. Możemy zbudować dużą altanę, ale to jest rozwiązanie najbardziej skomplikowane i stałe. Bardziej mobilne i łatwiejsze w montażu są pergole lub pawilony ogrodowe.  Nie wiesz, jaką pergolę wybrać do swojego ogrodu? A może nie masz pomysłu na aranżację miejsca do wypoczynku z taką konstrukcją? Mamy dla Ciebie kilka przykładów do rozpatrzenia i garść praktycznych informacji.

Nowoczesny pawilon z zasłonami – sposób na pergolę o industrialnym zacięciu

Jeśli szukasz pergoli w formie pawilonu, którą będzie można zależnie od warunków pogodowych oraz własnych upodobań przesłonić lub odsłonić, to dobrym rozwiązaniem okaże się model z aluminiowym szkieletem. Dzięki zamontowanym w nim przesłonom, nie tylko ochronisz się od intensywnego wiatru, ale także od deszczu, a co ważne samodzielnie ustalisz poziom prywatności, której potrzebujesz. Aluminiową pergolę wystarczy solidnie przymocować do podłoża, by pełniła swoją rolę przez długie lata. Materiał pełniący funkcję przesłon można natomiast co jakiś czas przetrzeć, by dłużej utrzymać go w czystości, oraz łatwo zdjąć na zimę.

Szukając pergoli zajrzyj do sklepów z wyposażeniem ogrodowym. Na przykład w Ogrodosfera.pl znajdziesz ten typ pergoli w różnych wersjach np. z materiałową przesłoną lub lamelami. Co ciekawe, takie pergole można umieścić i w ogrodzie, i na tarasie.

Reklama

Metalowa pergola na pewno będzie trwała, a jej użytkowanie komfortowe. Materiały zużyte na wykonanie takiej konstrukcji są odporne na promieniowanie UV, a poszczególne elementy pomalowane proszkowo. To ważne, bo dla wielu użytkowników cecha wytrzymałości jest najważniejszą przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Co dla Twojej przestrzeni oznacza styl nowoczesny na tarasie? Architekci przyrody zwracają uwagę, by przy takim wykończeniu zadbać o odpowiedni wybór mebli, tu sprawdzą się najlepiej nowoczesne meble z aluminium lub technorattanu, oraz o dodatki, na przykład z betonu lub jego imitacji czy z metalu.

Pergola tarasowa La Palma z szarymi zasłonami, fot. Ogrodosfera.pl

Nieco Prowansji i sielanki we własnym ogrodzie – czyli drewniana pergola

To prawda, że nic tak nie ociepla klimatu, jak drewniane konstrukcje w ogrodzie. Pergola lub inaczej pawilon, wykonany właśnie z tego materiału, świetnie wkomponuje się w ogrody romantyczne. Drewno cedrowe to jedno z lepszych rozwiązań w zakresie wykonania pergoli. Jest wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jednym z ciekawszych modeli pergoli o prowansalskim charakterze będzie chociażby cedrowa altana do ogrodu, której elementy konstrukcyjne zostaną zabezpieczone bejcą.

Drewniana pergola to wybór ponadczasowy. Wystarczy sięgnąć po dowolny projekt takiej pergoli, by zawsze uzyskać spójną kompozycję z otoczeniem. Jaką roślinność dobrać do stylu prowansalskiego na tarasie? Tu nie może zabraknąć lawendy, wrzosów, czy też laurowiśni na pniu! Drewniane konstrukcje pięknie komponują się także z roślinami pnącymi, na przykład różami lub bluszczem.

Pergola ogrodowa z drewna cedrowego, fot. Ogrodosfera.pl

Santorini we własnym ogrodzie? Styl grecki na tarasie

Dla wymagających właścicieli ogrodów mamy jeszcze jeden wariant ciekawej do zaaranżowania pergoli. Będzie nią konstrukcja tarasowa w stylu greckim z materiałami do podpięcia, która wkomponuje się w każdy nowocześnie zaaranżowany ogród.

Na uwagę zasługuje tutaj nowoczesność i prosty design, a przesuwny dach jest jedną z tych cech, która na pewno przyciąga uwagę. Pawilony tego typu kojarzą się ze śródziemnomorskim klimatem i lekkością tamtych regionów. Dobierz do takiego pawilonu zielone krzewy i zimozielone drzewka, a zobaczysz, jak szybko przeniesiesz do swojego ogrodu wakacyjny klimat!

Przydomowa metalowa pergola Santorini, fot. Ogrodosfera.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here