Co to jest rekuperacja?

0
Reklama

Rekuperacja jest jedną z form odzyskiwania energii, a dokładniej jest to wentylacja mechaniczna nastawiona na odzyskiwanie ciepła. Rekuperacja może być zastosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Co więcej ta forma odzyskiwania energii jest jedną z najbardziej energooszczędnych, co jest jej dodatkowym atutem.

Jak działa rekuperacja?

Pierwszym etapem jest pobranie zużytego powietrza przez czerpnię, a następnie transport powietrza poprzez kanał aż do centrali wentylacyjnej. Powietrze trafia wówczas do wymiennika ciepła, tak aby zimą mogło zostać ogrzane a latem schłodzone. Tak ogrzane czy też schłodzone powietrze rozprowadzane jest przy pomocy kanałów, które koniecznie powinny być izolowane termicznie. Świeże powietrze, które pokonało sieć kanałów dociera do pomieszczeń za pośrednictwem nawiewników.

Zalety i wady rekuperacji

Świeże i zdrowe powietrze to oczywiście największe zalety rekuperacji. Kwestie finansowe, a mianowicie oszczędność na ogrzewaniu powietrza to niezaprzeczalny atut doskonały zarówno dla portfela klientów jak i samego środowiska naturalnego. Posiadacze rekuperatora mogą oddychać spokojnie i nie obawiać się smogu, który jest nadzwyczaj szkodliwy dla płuc. Warto zaznaczyć, iż rekuperator pochłania nieprzyjemne zapachy co stanowi nie lada ułatwienie dla alergików. W kwestii wad należy wspomnieć o nadmiernym przesuszaniu powietrza, które jest transportowane przez sieć kanałów wentylacyjnych. Zbyt przesuszone powietrze może powodować podrażnianie oczu. Ewentualne błędy popełnione przy projektowaniu, a w konsekwencji powielone na etapie montażu mogą zaważyć na prawidłowym działaniu rekuperacji i konieczności ponownego zamontowania instalacji.

Koszt rekuperacji

Cena rekuperacji związana jest z rodzajem rekuperatora, czy też kosztem zamontowania instalacji. Co istotne – wycena montażu zależy nade wszystko od wielkości budynku. Koszt rekuperatora waha się w granicach od 8 do 25 000 złotych, a instalacja całego systemu wiąże się z wydatkiem rzędu nawet 35 000 złotych. Warto również wziąć pod uwagę koszt zużycia prądu, który pobierany jest podczas pracy rekuperatora – w przybliżeniu właściciel rekuperatora powinien przeznaczyć około 300 złotych rocznie na rachunki za prąd. Filtry powinny być wymieniane co 3 miesiące, co generuje wydatki o wartości 70 złotych. Rekuperacja podlega corocznemu przeglądowi, za który oczywiście trzeba zapłacić około 100 złotych. Wielkość wszystkich kosztów nie powinna przerażać, mając na uwadze fakt że inwestycja ta zwróci się z nawiązką.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj