Co to są magazyny BTS i BTO – budowane dla dedykowanego odbiorcy?

0
Reklama

Magazyny budowane, na miarę, szyte na zamówienie, a także zwane BTS i BTO. Określenia są różne, ale wszystkie dotyczą jednego. Są to budynki magazynowe budowane pod specjalne zamówienie, z których potem będzie korzystał najemca. Warto dowiedzieć się, co to jest BTS/BTO i jakie możliwości ze sobą niesie.

Magazyny budowane, na miarę, szyte na zamówienie, a także zwane BTS i BTO. Określenia są różne, ale wszystkie dotyczą jednego. Są to budynki magazynowe budowane pod specjalne zamówienie, z których potem będzie korzystał najemca. Warto dowiedzieć się, co to jest BTS/BTO i jakie możliwości ze sobą niesie.

Magazyn szyty na miarę — co to takiego?

Skróty BTS oraz BTO oznaczają „build to suit” i build to own”. Jak sama angielska nazwa wskazuje, są to magazyny budowane zgodnie z określonymi wymaganiami, dostosowane do potrzeb wynajmującego. Magazyny BTS zwykle budują deweloperzy z myślą o konkretnym inwestorze. Oznacza to, że magazyn nie jest budowany, a potem szuka się najemcy. Najpierw najemca podejmuje decyzję o stworzeniu magazynu o określonych, wymiarach, parametrach technicznych i lokalizacji.

Na podstawie sporządzonej umowy zostaje on wykonany przez dewelopera. Oczywiście rozpoczęcie takiej współpracy wymaga weryfikacji możliwości obu stron oraz określenia warunków. Zarówno deweloper, jak i najemca muszą spełniać wymagania oraz zobowiązać się do spełnienia warunków.

Warunki związane z budową magazynu BTS

Dla najemcy wynajem magazynu, który od początku do końca spełnia jego wymagania, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jednak, by transakcja doszła do skutku, musi on spełnić warunki oraz przedstawić dokumenty potwierdzające jego sytuację finansową i prawną. Firma powinna mieć ugruntowaną pozycję i bezpieczeństwo finansowe. Deweloper będzie wymagał dokumentów potwierdzających ten stan. Niejednokrotnie stosuje się też wpłatę kaucji w celu zabezpieczenia całej inwestycji. Kolejny warunek to powierzchnia magazynu. Nie może być ona zbyt mała, bo przedsięwzięcie nie będzie opłacalne.

Reklama

Obecnie standardem jest, że minimalna wielkość magazynu to 4000 mkw. Ciężko będzie znaleźć dewelopera, który zbuduje magazyn o niższej powierzchni. Wyjątkiem mogą być magazyny wysokiego składowania, które mimo mniejszej powierzchni, będą mieścić podobne ilości palet. Ważnym kryterium jest także czas wynajmu magazynu. Umowa między deweloperem a najemcą jest podpisywana na okres nie krótszy niż 10 lat. Jak w każdej sytuacji i w tej są odstępstwa od reguły. Czas może zostać skrócony przez dewelopera, jeśli magazyn znajduje się w dogodnej lokalizacji, a on sam widzi dla niego inne możliwości wynajmu. Wówczas okres wynajmu dla najemcy zlecającego może być skrócony nawet do 5 lat.

Zalety magazynów BTS

Magazyn szyty na wymiar niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dewelopera, jak i najemcy. Do najważniejszych plusów tego rozwiązania należą:

  • możliwość wyboru dokładnej lokalizacji, w jakiej będzie się znajdował magazyn,
  • dostosowanie wyposażenia magazynu do swoich potrzeb i składowanego tam towaru,
  • zaadaptowanie przestrzeni wokół magazynu zgodnie z wymaganiami,
  • wybór wielkości powierzchni magazynowej,
  • stworzenie magazynu „idealnego” bez konieczności inwestowania znacznych nakładów przez najemcę,
  • alternatywą dla tradycyjnego wynajmu, który może wymagać dostosowania powierzchni,
  • dla dewelopera jest to sposób na pewną inwestycję.

Wiele ciekawych propozycji magazynów bts do wynajęcia znajdziemy na Śląsku: https://www.katmagazyn.pl/

Wady magazynów szytych na miarę

Magazyny BTS, jak każde rozwiązanie mają też swoje wady. Choć oczywiście pewne niedogodności są ściśle związane z charakterem budowy na zamówienie. Do potencjalnych problemów związanych z budową i wynajęciem magazynu na zamówienie należą:

  • długi czas realizacji od decyzji o wynajęciu takiego magazynu, do rozpoczęcia użytkowania związany z okresem budowy oraz czasem potrzebnym na dopełnienie formalności,
  • koszt wynajmu wyższy niż w przypadku już istniejących magazynów,
  • konieczność spełnienia kryteriów dotyczących stanu prawnego i finansowego firmy,
  • konieczność wpłacenia zaliczki lub uiszczenia kaucji w celu zabezpieczenia inwestycji.

Jak widać, wady te są ściśle związane z charakterem inwestycji. Mimo że mogą być one problematyczne, to z tych niedogodności wynikają wcześniej wymienione zalety, m.in. dopasowanie do potrzeb najemcy i wybór dowolnej lokalizacji magazynu. Przed rozpoczęciem magazynu wystarczy dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Kto powinien zdecydować się na magazyn szyty na miarę?

Kiedy już wiadomo, co to jest BTS, warto się zastanowić, kto może z niego skorzystać. Otóż jest przede wszystkim rozwiązanie dla firm mających stabilną sytuację. Ważnym kryterium jest także potrzeba posiadania magazynu w danej lokalizacji o danych parametrach. Zwykle, kiedy nie można znaleźć magazynu w danej lokalizacji o danych parametrach, warto zdecydować się na magazyn BTS. Może okazać się, że będzie to bardziej opłacalne rozwiązanie nawet mimo wysokich kosztów. Co więcej, czasem ważniejsza jest dobra lokalizacja i parametry magazynu niż wyższy koszt wynajmu. Taki magazyn będzie także dobrym rozwiązaniem dla firmy, które nie chcą inwestować jednorazowo swoich własnych środków w budowę magazynu.

Interesują Ciebie projekty BTS? Sprawdź Usługi działu BTS AXI IMMO Group

Podsumowując, magazyn BTS może okazać się lepszym rozwiązaniem niż wynajem gotowego magazynu. Nawet wyższe koszty mogą być do zaakceptowania, jeśli magazyn spełnia wymagania, a jego lokalizacja jest dogodna.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj