Co warto zobaczyć w Sydney?

0
Reklama

Przez ponad trzysta lat swojej historii, Sydney stało się jednym z najważniejszych miast. Nie tylko w skali Antypodów, ale też całego kontynentu otoczonego wodami oceanów. Jeśli będziemy mieć możliwość wybrać się w tamten rejon świata, warto odwiedzić kilka miejsc, które są charakterystyczne dla miasta.

Trudno tu nie wymienić na przykład budynku tamtejszej opery. Sydney Opera Housebo tak brzmi jej pełna nazwa, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów na planie miasta. Nie ma się co zresztą temu dziwić, bo od początku w zamierzeniu architektów, budynek miał mieć również charakter reprezentacyjny. Po niemal 50 latach od otwarcia opery, w którym uczestniczyła między innymi królowa Elżbieta II, można z całą pewnością stwierdzić, że efekt został osiągnięty z nawiązką. Autorem koncepcji architektonicznej budynku został duński architekt Jørn Utzon. To właśnie według jego projektu rozpoczęto prace budowlane. O skali sukcesu niech świadczy fakt, że Duńczyk został uhonorowany jedną z bardziej prestiżowych nagród w środowisku architektów. Mało tego. Sydney Opera House została wpisana także na listę dziedzictwa UNESCO. Nastąpiło to w 2007 roku. W gmachu znajduje się nie tylko opera, ale także inne pomieszczenia o charakterze kulturalnym, w tym teatr.

Kolejnym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie miasta jest zlokalizowany w Sydney, Harbour Bridge. Most został wzniesiony nad zatoką Port Jackson. Budowę według projektu architekta Johna Bradfielda zdołano z powodzeniem ukończyć w 1932 roku. Od tego czasu turyści mogą spacerować mostem o długości ponad kilometra. Polecamy zresztą, by przejść się nim w godzinach wieczornych. Wtedy robi on jeszcze lepsze wrażenie, za sprawą doskonałego oświetlenia przęseł mostu. Konstrukcja ma także duże znaczenie dla miejskiego przywitania nowego roku. To właśnie na moście Harbour rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni.

Spragnionym wypoczynku na australijskiej plaży, polecamy wybrać się na plażę Bondi. Jej nieco egzotyczna nazwa pochodzi od języka Aborygenów, którzy pierwotnie zamieszkiwali tereny Australii, zanim zawitali tam angielscy osadnicy. Plaża jest największym tego typu obiektem w Sydney. Wygrzewając się w promieniach australijskiego słońca, będziemy mieli też okazję podziwiać surferów, którzy często zjawiają się w tamtym miejscu.

Wybierając się do Sydney lub innego miasta, warto zaopatrzyć się w gotówkę. Przed wyjazdem, można przynajmniej pobieżnie oszacować potrzebną kwotę i wymienić ją jeszcze zanim rozpoczniemy wakacje. Można to zrobić poprzez kantor online. Pozwala w kilka minut wymienić dowolną kwotę. Potem wystarczy tylko podać dane niezbędne do wysyłki i opłacić wymianę przelewem. Gotówka może zostać odebrana pod wskazany adres lub do punktu odbioru. Takim punktem może być na przykład najbliższy sklep Żabka. Pieniądze można tez odebrać bezpośrednio w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut, dostępnych zawsze od ręki.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here