Co zwiedzać w okolicach Krakowa

0
Auschwitz-Birkenau
Muzeum Auschwitz-Birkenau

Na zwiedzanie samego Krakowa poświęcić można cały wyjazd. Jest to jedno z tych miast, które za każdym razem można odkrywać na nowo i za każdym razem czuć niedosyt. Jeśli jednak w Krakowie zwiedziliście już wszystko, to warto poznać jego okolicę, która zachwyca nie mniej niż samo miasto. Kraków to świetna baza wypadowa do innych miejsc w Małopolsce. Dotarcie do każdego z nich zajmie wam około godziny, a z dotarciem też nie powinniście mieć większych problemów. Do samego Krakowa natomiast możecie dotrzeć na kilka sposobów – samolotem, własnym autem, pociągiem lub kursującymi busami i autokarami. Możecie również skorzystać z wyjątkowych pakietów wakacyjnych, dzięki którym poczujecie się zaopiekowani i poznanie miasto i okolicę z innej strony.

Wadowice

Miasto położone jest w zachodniej części województwa małopolskiego i jest istotnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Miasto najsłynniejszego Polaka – Jana Pawla II i rozsławionych przez niego papieskich kremówek. W Wadowicach koniecznym punktem do odwiedzenia jest dom rodzinny papieża Jana Pawła II i założone w nim muzeum ku jego czci. Oprócz tego w mieście znajdują się dwa pomniki Jana Pawła II, a warte zobaczenia są również:

 • Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
 • Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa
 • Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek
 • Krzyż Katyński

Oczywiście będąc w Wadowicach koniecznie musicie spróbować słynnej kremówki w jednej z tutejszych kawiarni. W okolicach rynku na pewno gdzieś je znajdziecie.
Jeśli chcecie bardziej skupić się na samej postaci Jana Pawła II to proponuje wybór zorganizowanej wycieczki np. z firmą KrakowDirect. Podczas organizowanej przez nich wycieczki śladami Jana Pawła II zobaczycie również Kalwarie Zebrzydowską i Sanktuarium w Łagiewnikach.

Auschwitz- Birkenau

Auschwitz-Birkenau
Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum w Auschwitz jest jedną z popularniejszych destynacji do zwiedzania w okolicach Krakowa. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, aby oddać hołd ofiarom i przeżyć jedyną w swoim rodzaju lekcje historii. Muzeum polecam koniecznie zwiedzać z przewodnikiem. Warto zagłębić się w tę nieludzką historię i dogłębnie ją przeżyć, a z pewnością sami nie dowiecie się o tym miejscu tyle ile z pomocą wykwalifikowanego przewodnika. Muzeum Auschwitz jest miejscem absolutnie nie do opisania i w mojej opinii takim, które każdy chociaż raz powinien zobaczyć. Auschwitz to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc pamięci o czasach II wojny światowej i Holokauście, od 1979 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rezerwacji można dokonywać na stronie http://www.auschwitz.org. Tam też znajdziecie wszelkie informacje i pytania na ewentualne pytania.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka
Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to kolejne bardzo popularne miejsce na wycieczkę w okolicach Krakowa. Przepiękne podziemne korytarze, niezwykłe żyrandole i jedyna w swoim rodzaju podziemna Kaplica św. Kingi są miejscami absolutnie wartymi zobaczenia. Kopalnia również znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i robi wrażenie na każdym niezależnie od wieku. W zależności od chęci macie do wyboru dwie trasy – turystyczną i górniczą. Na trasie turystycznej zobaczycie właśnie piękne korytarze i kaplicę św. Kingi, natomiast trasa górnicza odkryje przed wami tajemnice zawodu górnika. Tę drugą opcję na zwiedzanie polecam szczególnie podróżującym z dziećmi. Jestem pewna, że wasze pociechy będą zachwyceni, a wy również zobaczycie słynną Kopalnie z nieco innej strony. Jeśli macie mało czasu, a chcielibyście zobaczyć zarówno Kopalnie jak i Auschwitz to sugeruję skorzystać z jednodniowej łączonej wycieczki z Krakowa do Auschwitz i Kopalni Soli, która zwiera oba te punkty. Dzięki temu w ciągu jednego dnia zwiedzicie zarówno Wieliczkę jak i Auschwitz, co byłoby trudne do zrobienia samemu.

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce, łączący Kraków z Częstochową. Jest to szlak pieszy, a jego długość to niemal 200 km! Wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z obrazem średniowiecznej Polski i podziwiania przepięknych krajobrazów. Na trasie Szlaku zobaczyć możecie takie punkty jak:

 • Zamek w Korzkwi,
 • Zamek w Pieskowej Skale,
 • Zamek Ogrodzieniec,
 • Zamek w Bobolicach,
 • ruiny zamku w Mirowie,
 • Ojcowski Park Narodowy i położoną tam słynną Maczugę Herkulesa,
 • Pustynię Błędowską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here