Ćwiczenia strażaków. Scenariusz oparty na autentycznym wydarzeniu

0
Ćwiczenia: zwiezienie z kabiny dźwigu osoby potrzebującej pomocy; źródło: 112Tychy.pl

Wczoraj 8 czerwca na placu budowy przy al. Bielskiej straż pożarna zorganizowała ćwiczenia w zakresie działań ratowniczych w przypadku zasłabnięcia operatora dźwigu. Niecałe cztery lata temu doszło do takiego zdarzenia w Tychach – wtedy grząski teren uniemożliwił użycie drabiny mechanicznej.

– Scenariusz wczorajszych ćwiczeń zakładał brak możliwości dotarcia do osoby poszkodowanej przy użyciu drabiny mechanicznej (ze względu na wysokość żurawia wieżowego oraz trudny teren placu budowy) i ewakuację osoby poszkodowanej do miejsca bezpiecznego na ziemi z wykorzystaniem technik linowych przy współpracy ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego – informuje brygadier Szczepan Komorowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.

źródło: 112Tychy.pl

W ćwiczeniach udział wzięły jednostki ratowniczo-gaśnicze z JRG KM PSP w Tychach oraz JRG KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Teren zabezpieczali w tym czasie tyscy policjanci.

źródło: 112Tychy.pl

Scenariusz ćwiczeń uwzględnił faktyczne wydarzenie z 1 grudnia 2017 r. Wówczas to na terenie budowy w rejonie ul. Jaśkowickiej w Tychach zasłabł 65-letni operator dźwigu wieżowego. Mężczyzna znajdował się w kabinie na wysokości ok. 20 metrów. Strażacy szybko znaleźli się na miejscu zdarzenia, weszli na dźwig, dotarli do kabiny. Mężczyzna nie oddychał. Przystąpiono do udzielania pomocy. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO – zespół czynności stosowanych u osoby z bezdechem, u której przestało bić serce) trwała ponad godzinę. Niestety, operatora dźwigu nie udało się uratować. Szybkie przetransportowanie mężczyzny na dół za pomocą drabiny mechanicznej i podnośnika okazało się niemożliwe. Sprzętu tego nie można było użyć ze względu na grząski teren.

źródło: 112Tychy.pl

(baz)

 

Śmierć w kabinie dźwigu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here