Ćwierćwiecze tyskiego Hospicjum im. św. Kaliksta I

0
Część uhonorowanych wolontariuszy; fot. J. Jędrysik
Reklama

Ćwierćwiecze tyskiego Hospicjum im. św. Kaliksta I. Dzisiaj (8.11) Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach obchodziło 25 lat swojego istnienia (dom hospicyjny działa od 2017 r.). Obchody rozpoczęła msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Marek Szkudło. Pozostała część jubileuszowych uroczystości odbyła się w Mediatece.

Msza święta dziękczynna odprawiona została w kościele bł. Karoliny w Tychach. W wygłoszonym kazaniu ks. bp Marek Szkudło przypomniał, że pierwszą siedzibą hospicjum była salka katechetyczna w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach, bo to w tej parafii, m.in. dzięki nieżyjącemu już proboszczowi ks. Engelbertowi Ramoli, narodził się pomysł stworzenia takiej społecznej instytucji (dzisiaj mszę świętą dziękczynną wraz z biskupem odprawił m.in. ks. Piotr Szołtysik – obecny proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela). Biskup Szkudło podkreślił, że decyzję o powołaniu hospicjum podjęto 25 lat temu po wspólnej mszy świętej.

– Przyszliśmy podziękować Bogu za ogrom miłości, która wyzwoliła się przez te 25 lat – powiedział ks. bp Szkudło.

– Pan Bóg zawsze jest z nami i nami kieruje – powiedziała pracująca w hospicjum dr Krystyna Rumieniuch, dziękując ks. biskupowi za odprawienie mszy świętej.

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali koncertowej Mediateki. Można było m.in. wysłuchać tu dwóch wykładów. Pierwszy pt. „Opieka paliatywna w XXI wieku” wygłosiła dr Krystyna Rumieniuch. Mówiła m.in. o potrzebie dbania o dobrą śmierć w znaczeniu chrześcijańskim, to znaczy o śmierć w otoczeniu rodziny z modlitwą na ustach. Jednym z podstawowych założeń opieki paliatywnej jest poprawienie jakości umierania. Zasadniczą kwestią jest tu m.in. uśmierzenie bólu towarzyszącego np. chorobom nowotworowym.

Leczeniem bólu u umierających pacjentów od 40 lat zajmuje się dr Jerzy Jarosz z Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie. Wygłosił on w Mediatece wykład pt. „Wprowadzenie do medycznych zastosowań marihuany. Medyczna marihuana – oczekiwania polskich pacjentów”. Dr Jarosz wyjaśnił, że marihuana nie zabija raka, choć zabija komórki rakowe i stwierdził, że medyczna marihuana „jest czymś ciekawym i obiecującym” (wykład ten obszernie zrelacjonujemy w osobnym artykule).

Po wykładach Ilona Słomian, prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kalista przypomniała historię placówki, począwszy od salki katechetycznej przy parafii św. Jana Chrzciciela, poprzez siedzibę przy kościele pw. św. Benedykta Opata (2002 r.) po budowę i otwarcie Domu Hospicyjnego przy ul. Żorskiej (1999-2017). Inwestycja kosztowała ponad 12 milionów zł, z tego 7,1 mln zł to dotacja z Urzędu Miasta Tychy. W Domu Hospicyjnym mieści się siedziba stowarzyszenia, poradnia opieki paliatywnej, oddział stacjonarny na 32 łóżka i punkt konsultacyjny hospicjum domowego.

Prezes Słomian wymieniła też wszystkie akcje, w które angażowali się wolontariusze i mieszkańcy miasta, a dzięki którym udało się wybudować dom przy ul. Żorskiej. Są to m.in. kwesty na cmentarzach, aukcje obrazów na balach i spotkaniach biznesowych, rozliczenie 1 proc. podatku, koncerty noworoczne organizowane przez Ingę Madej oraz akcje „Pola Nadziei” i „Hospicjum to też życie”. Społeczność hospicyjna organizuje również cykliczne spotkania dla rodzin osieroconych.

Podziękowania z okazji jubileuszu otrzymały osoby przez długie lata zaangażowane w pracę na rzecz hospicjum. Są to:
Ilona Słomian – w zarządzie hospicjum od 2002 r., obecna prezes, odpowiedzialna za budowe domu hospicyjnego oddanego do użytku w 2017 r.;
Wiesława Sieczka – najdłużej w hospicjum pracująca pielęgniarka, prezes latach 1998-2012, rozpoczęła budowę domu hospicyjnego;
Krystyna Rumieniuch – najdłużej pracująca lekarz w hospicjum, od 2001 r. wolontaryjnie dyrektor NZOZ w hospicjum, odpowiedzialna za całokształt działań medycznych;
Urszula Paździorek-Pawlik – pierwsza prezes, pracowała jako hospicyjny lekarz w latach 1993-2001;
Józefa Osior – od lat zaangażowana w opiekę nad chorymi i w akcje hospicyjne, wiceprezes hospicjum;
Teresa Budzik,Halina Kołodziejczyk, Halina Toboła i Jolanta Koczaja – wieloletnie pielęgniarki;
Anna Kubiaczyk – pielęgniarka, koordynatorka zespołu hospicjum domowego oraz poradni medycyny paliatywnej;
Aleksandra Dobrucka – wieloletnia masażystka, sekretarz zarządu;
Lilia Klimkiewicz – lekarz ze specjalizacją medycyny paliatywnej;
Krystyna Boczar – lekarz w latach 1993-2001;
Jerzy Labus – wolontariusz do roku 2002;
Joanna Borys – wolontariuszka, opiekunka szkolnych kół wolontariatu, pracownica administracji;
Grażyna Buchowiecka – wolontariuszka od wielu lat służąca przy łóżku chorego;
Antoni Chudzikowski – wolontariusz służący przy łóżku chorego, zaangażowany w akcje hospicyjne;
Eugeniusz Kolarz – wieloletni wolontariusz, pierwszy koordynator wolontariatu, kierownik administracji;
Eugeniusz Przybyłka – wieloletni wolontariusz, magazynier sprzętu medycznego;
Jadwiga Mikołajczyk – długoletnia wolontariuszka, opiekunka chorych, zaangażowana w akcjach hospicyjnych, poetka prezentująca wiersze podczas hospicyjnych spotkań;
Sebastian Wika – wieloletni wolontariusz, założyciel i koordynator grupy modlitewnej.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Pawła Drzewieckiego z zespołem Acoustic Quartet. Aktor, a zarazem dyrektor Miejskiego Centrum Kultury wykonał utwory Marka Grechuty i Wojciecha Młynarskiego.
(ZB), (JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj