Czas dożynek – gdzie wybrać się na święto plonów

0
Ubiegłoroczne dożynki w Studzionce; fot. RB

W ten weekend (2-3 września) w miejscowościach naszego regionu odbywać się będą uroczystości dożynkowe. Święto plonów to dziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory, kultywowanie tradycji i okazja do zabawy na różnego rodzaju festynach.

ZOBACZ NA ZDJĘCIACH I FILMACH JAK WYGLĄDAJĄ TRADYCYJNE DOŻYNKI W POWIECIE PSZCZYŃSKIM: STUDZIONKA, KRYRY, KRYRY cz. 2GILOWICE

Tychy

Na dożynki miejskie zaprasza Rada Osiedla Jaroszowice – Urbanowice – Wygorzele oraz Miejskie Centrum Kultury. Odbędą się one w niedzielę 3 września na placu przy ulicy Przejazdowej w Urbanowicach. Wcześniej odprawiona zostanie msza św. w parafii pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask (godz. 11.00). O godz. 12.30 przejdzie korowód dożynkowy z Orkiestrą KWK Ziemowit. O 13.00 święto plonów zostanie oficjalnie otwarte. O 16.30 zaprezentuje się zespół Urbanowiczanki z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. O godz. 16.45 wystąpią dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, a o godz. 17.00 program animacyjny dla najmłodszych przedstawi Teatr Trip. O 19.00 wystąpi zespół Blue Party (szlagiery), a o 20.30 Paweł Gołecki (muzyka biesiadna z elementami muzyki góralskiej).

Bieruń

Tegoroczne dożynki miejskie odbędą się w ramach Dni Bierunia, w niedzielę 3 września. O godz. 11.30 w kościele św. Bartłomieja Apostoła odprawiona zostanie msza św. oraz koncert zespołu z niemieckiego miasta partnerskiego Guldenfingen. Korowód dożynkowy (godz. 14.45) odbędzie się na trasie Sanktuarium św. Walentego – rynek. O godz. 15.15 odbędzie się obrzęd przekazania chleba. O godz. 16.30 zagra zespół Baciary (zespół założony w 2002 r. w Poroninie łączący rock, pop i góralski folklor); o godz. 18.00 wystąpi kabaret Moherowe Berety (damski kabaret niepolitykujący i śpiewający znane przeboje z przerobionymi tekstami – składający się z czterech aktorek śląskich teatrów). O 19.15 rozpocznie się śląska biesiada z zespołem Mirka Jędrowskiego, a o 21.00 Teatr dla Dorosłych przedstawi sztukę w gwarze śląskiej pt. „Afera Makbecioka”.

Bojszowy

Gminne dożynki odbędą się w niedzielę 3 września. O godz. 13.00 odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. O 14.30 rozpocznie się obrzęd przekazania chleba wójtowi przez starostów dożynkowych (boisko przy ul. Gościnnej). Wystąpi zespół folklorystyczny Bojszowianie. O godz. 16.00 wystąpi zespół Boys (gwiazda disco polo, m.in. przebój „Niech żyje wolność i swoboda”), a ao godz. 17.00 grupa Duet Karo. O 18.30 rozpocznie się zabawa taneczna. Dla dzieci atrakcją będzie czynna za darmo wioska sportu i dmuchany plac zabaw. Wszyscy częstowani będą kołoczem śląskim. Zaplanowano wystawy płodów rolnych, myśliwską i pszczelarską.

Chełm Śląski

Dożynki odbędą się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kopciowicach w niedzielę 3 września. O godz. 16.00 obrzędy święta plonów zaprezentuje zespół regionalny Kopciowiczanki z udziałem zespołu Bobrowianki z Bobrka. O 17.15 odbędzie się koncert Gminnej Orkiestry Dętej, o 18.00 występ zespołu Fanatic (jednego z prekursorów disco polo), a potem zabawa taneczna. Ponadto: animacje i warsztaty edukacyjne dla dzieci, dmuchańce oraz wiele innych atrakcji

Pszczyna

3 września w Czarkowie odbędą się dożynki gminy Pszczyna. Rozpocznie je msza św. o godz. 13.00 w kościele pw. Józefa Robotnika. Potem przemaszeruje korowód dożynkowy.  O 15.30 i 16.15 wystąpi zespół „Gryfne Bajtle”. O 15.45 zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Na 16.30 zaplanowano występy „Czarkowianek” i „Ćwikliczan”. Gwiazdą wieczoru będą „Masztalscy” (godz. 17.00). O 19.00 rozpocznie się zabawa z zespołem „Sador”.

Goczałkowice-Zdrój

Święto plonów odbędzie się w sobotę 2 września. Harmonogram: godz. 15.00 – msza św. w kościele parafialnym, 16.00 – przemarsz pod halę GOSiR-u, 16.30 – uroczystości obrzędowe, 16.45 – Goczałkowicka Orkiestra Dęta, 17.30 – zespół folklorystyczny Goczałkowiczanie, 18.00 – koncert zespołu Kola i Jula, od 19.00 zabawa z didżejem.

Suszec

Dożynki sołecko-gminne odbędą się w niedzielę 3 września w Kobielicach na terenie tamtejszej szkoły. 0 13.00 odprawiona zostanie msza św. w kościele parafialnym. O 14.15 korowód dożynkowy przejdzie do szkoły. Od godz. 15.30 wystąpią: zespół regionalny Mizerowianie, chór Pogodna Jesień oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach. Swój biesiadny repertuar zaprezentują również Larmodzieje (17.15) oraz dziecięco-młodzieżowy Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki (19.00). Świętowanie zakończy zabawa taneczna z zespołem Akord (20.45). Nie zabraknie także takich atrakcji jak: dmuchańce, konkursy z nagrodami oraz animacje prowadzone przez Klub Działań Pozytywnych. W ramach imprezy odbędą się także prezentacja Rybnickiego Klubu Paralotniowego oraz wystawy maszyn rolniczych i sprzętu rolniczego, a także wystawa drobnego inwentarza.

Pawłowice

Tegoroczne dożynki gminne odbędą się 3 września w Pniówku. O godz. 13.30 odprawiona zostanie msza św. polowa na placu przy Domu Ludowym. Godz. 14.45 – korowód dożynkowy, godz. 15.15 obrzędy dożynkowe (przekazanie chleba), a potem ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejsze ogródki i zagrody w gminie. O godz. 15.45 rozpocznie się biesiada dożynkowa z Orkiestrą KWK Pniówek i zespołami Retro, Niezapominajki, Happy Folk i Duo Vocal and Sax. Będą zabawy dla dzieci.

Wyry

Dom Kultury zaprasza na dożynki do Zagrody Śląskiej w Gostyni, które odbędą się 2 września o godz. 17.00. W programie m.in. godz. 17.00 – występ Jerzego Ciurloka (Ecik Kabaretu Masztalskich) i koncert zespołu disco polo Kriss (godz. 19.30).

Dodaj komentarz