Czekanie na jeden bilet w całej metropolii

1
Komunikacja w Katowicach, 22.11.2017r.; fot. ZB
Reklama

Czekanie na jeden bilet w całej metropolii. Trwają konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie wprowadzenia na terenie 41 gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wspólnego biletu komunikacji miejskiej. Uchwałę w tej sprawie zarząd metropolii podjął 23 listopada. Termin konsultacji kończy się w połowie grudnia. Jest szansa, by wspólny bilet jednorazowy zafunkcjonował już od nowego roku.

Jak usłyszeliśmy od Rafała Kurowskiego, dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, intencją zarządu GZM jest wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. wspólnego biletu jednorazowego na wszystkie środki komunikacji (autobusy, tramwaje i trolejbusy) na obszarze całej metropolii. Natomiast wspólny bilet okresowy w tym zakresie i obszarze miałby obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r.

Realizując tę koncepcję, w czwartek 23 listopada, zarząd Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii podjął uchwałę w sprawie przyjęcia założeń zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego obowiązującego w granicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzień wcześniej założenia te poprzez aklamację przyjęło zgromadzenie GZM (w którym zasiadają włodarze 41 gmin tworzących metropolię).

Dokument, jak słyszymy, został 23 listopada przesłany do konsultacji związkom zawodowym, działającym przy organizatorach komunikacji (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry). Ze względu na ważny interes społeczny organizacje związkowe mają wypowiedzieć się na ten temat w skróconym okresie 21 dni.

Reklama

– Wprowadzenie wspólnych biletów wymaga również zawarcia porozumienia między trzema organizatorami a Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią – mówi dyrektor Kurowski. – W ten sposób zostaną usunięte bariery komunikacyjne i zniesione ograniczenia w możliwości korzystania z wszystkich środków komunikacji.

Jak słyszymy ceny biletów jednorazowych pozostaną na dotychczasowym poziomie, ceny biletów okresowych w większości przypadków stanieją lub pozostaną na dotychczasowym poziomie. Istnieje stosunkowo niewielka grupa pasażerów, korzystających z biletów okresowych, którzy będą musieli ponieść nieco większe koszty, zyskując możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu zbiorowego (autobusy, tramwaje i trolejbusy) po terenie całej metropolii. Przewidywany koszt tych zmian to 3 200 000 zł.

(pp)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj