Czesław Ryszka, senator ubiegłej kadencji, pożegnał się ze współpracownikami

0
Spotkanie pożegnalne fot. Stefan Mazgaj

Wczoraj (26 października) w Chełmie Śląskim odbyło się spotkanie senatora ubiegłej kadencji Czesława Ryszki ze swoimi współpracownikami, którzy pomagali mu w pełnieniu mandatu parlamentarzysty. Czesław Ryszka w tegorocznych wyborach nie uzyskał mandatu senatora.

Na spotkaniu tym był m.in. Stefan Mazgaj. Według jego relacji odbyło się ono w restauracji w Chełmie Śląskim. Z zaproszenia skorzystało około 60 osób. Byli to ludzie, jak usłyszeliśmy, od lat współpracujący z senatorem Czesławem Ryszką, a szczególnie w ostatniej kadencji. Senator podziękował im za tę współpracę.

13 października, Czesław Ryszka – kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Senatu RP, w okręgu nr 75 (Tychy, powiat bieruńsko-lędziński, Mysłowice) walczył o mandat senatora z Gabrielą Morawską-Stanecką – przedstawicielką Komitetu Wyborczego SLD (reprezentującą ugrupowanie Wiosna). Wygrał z nią w powiecie bieruńsko-lędzińskim (np. w Chełmie Śląskim zdobył 1885 głosów wobec 1235 oddanych na konkurentkę), ale znacząco przegrał w Tychach i Mysłowicach. Ostatecznie z przewagą 2349 głosów wygrała Gabriela Morawska-Stanecka, zdobywając, według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, 64 172 głosy (czyli poparcie 50,93 proc.). Na Czesława Ryszkę głosowało 61 823 osób (poparcie 49,07 proc.).

PiS złożył do Sądu Najwyższego protest wyborczy dotyczący m.in. i tego okręgu, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów (było tu bowiem dużo głosów nieważnych). SN nie wydał jeszcze (28.10.2019 r.) werdyktu w tej konkretnej sprawie, ale PKW zaopiniowało protest PiS negatywnie.

(icz)

PKW negatywnie zaopiniowała wniosek PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here