Czułów uczcił 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

0
Uroczystości pod czułowskim pomnikiem, 17.08.2018; fot. ZB
Reklama

Czułów uczcił 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Dzisiaj (17.08) w Czułowie odbyły się oficjalne, miejskie obchody 99. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. W kościele pw. Krzyża Świętego odprawiona została msza święta za powstańców śląskich, ich rodziny, za Ojczyznę. Złożono kwiaty pod pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej.

17 sierpnia br. przypadła 99. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego (wybuchło w Tychach w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r.). Dwa dni temu (15.08) uroczystości z tym związane miały miejsce w Paprocanach i Urbanowicach, ale oficjalne, miejskie obchody, zorganizowane przez radnego Józefa Twardzika i Miejskie Centrum Kultury w Tychach, odbyły się dzisiaj (17.08) w Czułowie.

O godz. 16.00 pieśni patriotyczne śpiewał chór Cantate Deo, o godz. 17.00 w kościele pw. Krzyża Świętego odprawiona została msza święta koncelebrowana z udziałem kompanii honorowej 34 Dywizjonu Rakietowego z Bytomia, służb mundurowych, przedstawicieli władz miasta, ugrupowań politycznych, parlamentarzystów, mieszkańców, rodzin powstańców.

Ks. Krzysztof Anczok, proboszcz parafii Krzyża Świętego, w wygłoszonej homilii przypomniał, że najważniejszymi wydarzeniami w historii Śląska były trzy powstania. Pierwsze wybuchło w Tychach, wzięło w nim udział 23 tys. powstańców, trwało zaledwie 10 dni, ale miało ogromne znaczenie, bo Europa dowiedziała się o woli przynależności Ślązaków do Polski.

Reklama

– Ojczyzna Polska jest naszą ziemską matką – mówił ks. Anczok. – Czy jesteśmy wdzięczni za wolność i czy wiemy komu mamy być za to wdzięczni? Winniśmy pamięć powstańcom. Miłość Ojczyzny to nie tylko pamięć, ale i odpowiedzialność. Ojczyzna jest nie tylko wielkim darem, ale i wielkim zadaniem. Niech Bóg błogosławi naszą Ojczyznę.

Po mszy świętej jej uczestnicy przeszli pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich. Zaprezentowano tam powstańczy sztandar. Józef Twardzik przypomniał bohaterów walk powstańczych i historię pomnika. Kompania honorowa 34 Dywizjonu Rakietowego oddała salwy honorowe. Odczytano apel poległych. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele wladz samorządowych (m.in. prezydent Tychów Andrzej Dziuba ze swoimi zastępcami, Maciej Gramatyka – przewodniczący Rady Miasta Tychy, Bernard Bednorz – starosta bieruńsko-ledziński, Krystyna Wróbel – burmistrz Lędzin, Michał Gramatyka – wicemarszałek województwa śląskiego), parlamentarzyści i ich przedstawiciele, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci stowarzyszeń, mieszkańców, placówek oświatowych, rodzin powstańczych. W towarzystwie radnych PiS kwiaty złożyła Anita Skapczyk, kandydatka tego ugrupowania w najbliższych wyborach prezydenckich.

Tym razem pod pomnikiem byli przedstawiciele radnych ze wszystkich ugrupowań zasiadających w Radzie Miasta tj. Klubu Inicjatywa Tyska, Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną, Platformy Obywatelskiej (15.08. w Paprocanach i Urbanowicach nie było przedstawicieli klubu PO). Był też przedstawiciel ugrupowania Kukiz’15, które nie ma swojej reprezentacji w RM.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj