Czy bycie seniorem dyskwalifikuje z jazdy na rowerze?

0
Reklama

W dzisiejszym zabieganym świecie często nie możemy znaleźć czasu na uprawianie swojego ulubionego hobby. Często przesuwamy realizację naszych marzeń na późniejszy czas. Gdy przychodzi czas emerytury nie zawsze jesteśmy w stanie robić rzeczy, które potrafiliśmy 20 lat wcześniej. I w tym temacie znajdziemy również jazdę na rowerze. Wielu seniorów zadaje sobie pytanie – czy podeszły wiek przeszkodzi w jakiś sposób w jeździe na rowerze?

W dzisiejszym zabieganym świecie często nie możemy znaleźć czasu na uprawianie swojego ulubionego hobby. Często przesuwamy realizację naszych marzeń na późniejszy czas. Gdy przychodzi czas emerytury nie zawsze jesteśmy w stanie robić rzeczy, które potrafiliśmy 20 lat wcześniej. I w tym temacie znajdziemy również jazdę na rowerze.

Wielu seniorów zadaje sobie pytanie – czy podeszły wiek przeszkodzi w jakiś sposób w jeździe na rowerze?

Wiele osób nie ufa swojej kondycji i boi się na nowo rozpocząć przygodę z jednośladem. Bóle kolan, kręgosłupa czy schorowane serce często ograniczają nasze możliwości. Na szczęście obecnie mamy do dyspozycji rower elektryczny dla seniora. Jest to niewątpliwie bardzo nowoczesne rozwiązanie dla każdego. Omówmy, czym właściwie jest rower elektryczny i jakie są jego zalety.

Elektryczne wsparcie ze strony silnika

W normalnej jeździe na rowerze to my jesteśmy główną siłą napędową. Jasne jest, że należy mieć mocne nogi oraz zdrowe płuca, aby móc pokonywać naprawdę duże odległości i czerpać z tego przyjemność. W rowerze elektrycznym zamontowany mamy dodatkowo silnik oraz baterie, które to wspierają nas podczas jazdy.

Reklama

Z reguły do wyboru mamy 3 tryby wspomagania, które w 3 stopniach dodają nam sił. Najmniejszy pozwala na przyjemne pokonanie dłuższego dystansu, średni pozwoli na dynamiczną jazdę, a najwyższy stopień wspomagania pozwoli bez zadyszki podjechać pod każdą górkę, która wydawałaby się być niemożliwa do pokonania.

Dla seniora oznacza to, że w zależności od stanu swojego zdrowia i kondycji może dobrać jeden z trzech trybów wspomagania. Jeżeli senior mieszka w nizinnych terenach może się nawet okazać, że używanie pierwszych dwóch stopni w zupełności wystarczy do codziennego przemieszczania się po mieście oraz urządzania krótkich wycieczek poza miasto.

Dla jakiego seniora przeznaczony jest rower elektryczny

W tym temacie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Górna granica wieku jest tylko liczbą, liczy się to, w jakim stanie zdrowia się znajdujemy. Rowery elektryczne dla osób po 60 roku życia to obecnie standard. Na ulicach można spotkać wielu e-rowerzystów, którzy są znacznie starsi i przekraczają 70 lub nawet 80 lat!

To pokazuje, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić i można zapomnieć o tym ile ma się lat jeżeli chodzi o jazdę na rowerze elektrycznym. Ważne, abyśmy pozostali w ruchu i mogli cieszyć się jesienią swojego życia. Wracając do tematu stanu zdrowia, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Osoby, które mają znaczne trudności z sercem powinni skonsultować z lekarzem, w jakim stopniu mogą jeździć na rowerze.

Osoby posiadające sztuczne stawy kolanowe lub biodrowe to najlepsza grupa przykładowa, dla której elektryczny jednoślad jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Wsparcie elektryczne silnika uzupełni brakującą siłę mięśniową oraz pociągnie nasz przez kolejne metry, jeżeli nie będziemy w stanie odpowiednio mocno przekręcić korbą. Podjazdy, które do tej pory były niemożliwe pokonamy z łatwością bez żadnej zadyszki.

Silniki elektryczne bowiem generują do 250 watów mocy, co w zupełności wystarcza do pojechania kilkuprocentowych podjazdów bez konieczności pocenia się.

Walory turystyczne rowerów elektrycznych

Seniorzy, którzy do emerytury byli aktywnymi rowerzystami a obecnie szukają alternatywy dla roweru konwencjonalnego na pewno powinni się zainteresować rowerem elektrycznym. Rower elektryczny miejski Muvike można równie dobrze przerobić na rower, który pozwoli nam na krótkie wycieczki poza miasto.

Wielu emerytów jest skazanych na spędzanie wolnego czasu w mieście, ponieważ nie mają sił na pokonanie dużej odległości z centrum na obrzeża miasta. Rower elektryczny rozwiązuje ten problem, umożliwiając pokonanie nawet do 100 km dziennie na jednym ładowaniu. Oznacza to, że możemy zapuścić się znacznie dalej poza zgiełk miejski niż może nam się to wydawać!

To, co producenci rowerów elektrycznych dla seniorów zawsze podkreślają, to przeznaczenie i konstrukcja takich jednośladów przystosowana do potrzeb podeszłego wieku. Siodło, chwyty, zasięg, pozycja za kierownicą są zoptymalizowane w taki sposób, aby nawet dłuższa jazda nie powodowała bólów stawów rąk, nóg czy kręgosłupa.

Przeczytaj również dlaczego szczególnie seniorzy powinny się przesiąść z komunikacji miejskiej na rower elektryczny miejski: https://portalzielonagora.pl/20201020358325/dlaczego-zamiast-komunikacji-miejskiej-warto-wybrac-rower-elektryczny

Do tego dochodzi dobra amortyzacja oraz rama, która jest skonstruowana w specjalny sposób. Wiele modeli bowiem posiada niską pozycję wsiadania, czyli główna rura poprowadzona jest tak nisko, że każdy, nawet senior mający mocne problemy z biodrem, będzie w stanie wygodnie zająć miejsce za kierownicą. Wszystkie elementy konstrukcyjne takiego roweru zostały przemyślane pod kątem seniorów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj