Czy w ramach protestu samorządów prezydent Tychów wyłączy dzisiaj w mieście światło?

1
Tychy, al. Niepodległości; fot. ZB

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, zapowiedział, że 1 grudnia w ramach protestu samorządów, w części polskich miast wyłączone zostanie światło. Poparł go m.in. prezydent Warszawy. Czy w ramach tego protestu prezydent Tychów też nakaże dzisiaj wyłączyć w mieście prąd?

Na wtorkowej (24 listopada) konferencji w Warszawie, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich, zapowiedział przeprowadzenie akcji protestacyjnej w miastach przeciwko skorzystaniu przez Polskę z prawa weta wobec powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 z tzw. praworządnością (w skład tego budżetu wchodzi Fundusz Odbudowy z pieniędzmi – głównie kredytami – na naprawę gospodarki po okresie pandemii).

Prezydent Karnowski ogłosił, że w ramach akcji protestacyjnej 1 grudnia 2020 r. o godz. 17.00 w części miast na godzinę zostanie wyłączone światło.

Deklarację przyłączenia się do protestu od razu złożył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Wczoraj wieczorem (30 listopada) potwierdził to na Twitterze: „1.12 odbędzie się #ProtestSamorządów. W miastach w całej Polsce symbolicznie zgasną światła w proteście przeciw rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd. W @warszawa wyłączymy iluminację kilku miejsc – symbolicznie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa.”

Tychy należą do Związku Miast Polskich, a w lipcu br. prezydent Tychów Andrzej Dziuba gościł w Mediatece na debacie samorządowej opozycyjnie nastawionych samorządowców (m.in. prezydenta Sopotu), którzy, w najbardziej gorącym okresie kampanii wyborczej, nie kryli swojego poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, kandydującego wówczas na urząd prezydenta RP.

Jeszcze 26 listopada zapytaliśmy w tyskim ratuszu, czy Tychy przyłączą się do akcji ogłoszonej przez prezydenta Karnowskiego, tj. czy prezydent Tychów Andrzej Dziuba zarządzi, by na godzinę wyłączyć światło w Tychach? W przypadku hipotetycznej odpowiedzi potwierdzającej udział Tychów w proteście samorządów ciekawi byliśmy m.in. jaka część miasta pozbawiona byłaby prądu i na jak długo?

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w imieniu prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, odpowiedziała nam 30 listopada, że w Tychach, w żadnym rejonie, światło NIE BĘDZIE wyłączone. Potwierdziła to 1 grudnia.

A gdzie dzisiaj zgasną światła? Na przykład Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa, 28 listopada na swojej stronie facebookowej ogłosił, że w ramach protestu samorządów 1 grudnia 2020 r. w Mikołowie w godz. 17.00 – 18.00 „tylko ciemność” będzie na rynku i w Pasażu Jesionowym.

(icz)

Prezydent Tychów podpisał apel, ale nie podświetli budynków na tęczowo

 

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli w trakcie negocjacji o pieniądze dla Polski burmistrzowie i prezydenci dają znać Niemcom, że zgadzają się na każde ich warunki, to albo są kompletnymi durniami, nie mającymi pojęcia o podstawowych zasadach negocjowania, albo zdrajcami, gotowymi sprzedać Polskę nawet nie dbając o jak najwyższą cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here