DARMOWA POMOC PRAWNA I PORADNICTWO OBYWATELSKIE W POWIECIE MIKOŁOWSKIM

0

Od stycznia 2019 r. na terenie całej Polski funkcjonuje program nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Z pomocy adwokata, radcy prawnego, prawnika lub doradcy obywatelskiego może skorzystać każda osoba, której nie stać na uzyskanie odpłatnej  pomocy prawnej oraz złoży stosowne oświadczenie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy wprowadzono nową kategorię pomocy – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, które obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej. Celem nieodpłatnego poradnictwa jest podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W razie potrzeby, sporządza się wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i wspomaga jego realizacje. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje między innymi porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

W zakres nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wchodzi również nieodpłatna mediacja, która obligatoryjnie od stycznia 2020 roku będzie świadczona w wszystkich punktach.

Darmową pomoc prawną można otrzymać na terenie każdej gminy powiatu mikołowskiego, m.in. w lokalach udostępnionych bezpłatnie przez samorządy gminne. Adwokaci udzielają pomocy prawnej w Domu Kultury w Gostyni od 1 do 15 dnia każdego miesiąca oraz w Urzędzie Gminy w Ornontowicach od 16 do ostatniego dnia każdego miesiąca, natomiast radcy prawni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Orzeszu. Z pomocy prawnej można również skorzystać w Starostwie Powiatowym w Mikołowie, natomiast z poradnictwa obywatelskiego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie z/s w Łaziskach Górnych.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu pod numerem telefonu (32) 3248261 w godzinach od 08:00 do 15:00.

Dla mieszkańców powiatu mikołowskiego sporządzono również listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dzięki której osoby poszukujące wsparcia z różnego zakresu mogą odnaleźć właściwą instytucję.

Szczegółowe informacje w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej powiatu: mikolowski.pl oraz na stronach internetowych wszystkich gmin należących do powiatu.

LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA:

Pobierz plik – Nieodpłatna Pomoc

(artykuł sponsorowany)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here