Darmowe porady prawne w Tychach

0
Balbina Centrum w Tychach, m.in. tu udzielane są bezpłatne porady prawne; fot. ZB

Darmowe porady prawne w Tychach. Od nowego roku w pięciu tyskich punktach można korzystać z darmowych porad prawnych w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Urząd Miasta Tychy przypomina, że o tym, kto uprawniony jest do skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej szczegółowo mówi ustawa z 5 sierpnia 2015 roku. Może więc to być osoba fizyczna, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Oprócz tego do grona uprawnionych zakwalifikowani zostali: kobiety w ciąży, kombatanci, weterani, osoby, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat, oraz ci, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.

– W punkcie zlokalizowanym w budynku „Balbina Centrum” przy ul. Barona 30 (lokal 212, I piętro) porad prawnych od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00- 13.00 będą udzielali prawnicy zrzeszeni w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach – informuje Ewa Grudniiok, rzecznik prasowa UM Tychy. – Punkt drugi, zlokalizowany w budynku Urzędu Miasta Tychy (al. Niepodległości 49) na III piętrze pok. 317, będzie prowadzony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach i otwarty od poniedziałku do środy oraz w piątek od 12.00 do 16.00, w czwartki od 13.00 do 17.00. Kolejne trzy punkty będą prowadzone przez organizacje pozarządowe. Porady będą udzielane w „Balbina Centrum” na pierwszym piętrze tego budynku (lok. 212), od poniedziałku do piątku 13.00-17.00 oraz na placu św. Anny (lok. użyt. 102) od 8.00 do 16.00.

Nieodpłatna pomoc może dotyczyć tematów z zakresu prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego (z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej), ale nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia).

– W Tychach z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystało do końca listopada 1742 osób, a w całym 2016 roku – 1669 – informuje E. Grudniok. – W sumie w całej Polsce w ubiegłym roku zostało utworzonych 1525 punktów na terenie całego kraju (minimum 2 w każdym powiecie).

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here