Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców

0
Fot ZB

Jeszcze tylko dziś (do 7 lipca) wyborcy nigdzie niezamieszkali, zameldowani jedynie czasowo w Tychach lub czasowo przebywający w Tychach w dniu II tury wyborów, mogą dopisać się do spisu wyborców.

Dopisanie w pierwszej turze wyborów obowiązuje również w drugiej turze. Z kolei jeśli w pierwszej turze wyborów dana osoba została dopisana na swój wniosek do spisu wyborców w Tychach, to w drugiej turze również zagłosuje w tym samym miejscu, co w pierwszej.

Również do 7 lipca istnieje możliwość zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Jeśli taka sytuacja przytrafiłaby się po 7 lipca, to kolejnym terminem jest dzień 10 lipca. Wtedy będzie można także odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Dzięki niemu można zagłosować nawet będąc na wakacjach. Z takim zaświadczeniem można wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w Urzędzie Miasta, w którym wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy jednak pamiętać, że jego odbiór jest możliwy tylko w urzędzie.

Wniosek można złożyć bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub skorzystać z wygodnej formy elektronicznej pod adresem www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-uslugi-wyborczej.

Dodatkowe informacje na temat dopisania do spisu wyborców można uzyskać pod nr tel.: 32 776-35-04, 32 776-35-34, 32 776-35-05, 32 776-35-35.

(J), źródło: UM Tychy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here