Do wszystkich mówił „Aniołku”

0
Ksiądz Mariusz Kaspar (1973-2018); fot. Ekipa z Magdaleny/Facebook

 – Ks. Mariusz do wszystkich mówił „Aniołku”. Czasami przytulał. Na początku odprawianej mszy św. prosił wiernych, aby przywitali się z sąsiadem z ławki. Czasem mówił gwarą, a na zakończenie życzył ludziom dobrego śląskiego łobiodu i kołocza. Taki miał styl – wspomina swojego wikarego ks. Janusz Lasok, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Ks. Mariusz Kaspar zmarł 11 stycznia br. Miał 44 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy poniedziałek 15 stycznia.

Wikarym był w kilku parafiach. Wierni bardzo go lubili. Serdeczny, potrafił nawiązać z ludźmi bezpośredni kontakt. Kawał chłopa…

W 2012 r., kiedy posługiwał w Łaziskach Górnych (parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego), gmina przyznał ks. Mariuszowi Kasparowi tytuł Honorowego Łaziszczanina Roku. Na stronie Urzędu Miejskiego można było przeczytać: „Ksiądz Mariusz Kaspar to wulkan energii i dobrych pomysłów. Jest inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć wspólnotowórczych, integrujących mieszkańców Łazisk. Budowanie wspólnoty, której naczelną zasadą jest odpowiedzialność – to idea księdza Mariusza, do której nawiązuje, o której mówi, którą poprzez swoje działania realizuje, jest spójna także z ideałem gminy jako takiej, rozumianej jako wspólnota mieszkańców danego terenu”.

Ks. Mariusz Kaspar urodził się 23 września 1973 r. Pochodził z Rybnika. W 1993 r. ukończył tamtejsze Technikum Energetyczne. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Święcenia przyjął w katowickiej katedrze 13 maja 2000 r. z rąk abp. Damiana Zimonia.

Pracował w parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie, św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej, św. Urbana w Paniówkach, Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych oraz św. Stanisława Kostki w Giszowcu. Ostatnim miejscem jego pracy była tyska parafia św. Marii Magdaleny w Tychach. – Odpowiadał za koordynowanie posługi stałego konfesjonału. Opiekował się parafialną grupą Legionu Maryi – Ruchu Apostolstwa Świeckich. Pełnił też posługę kapelana w katowickich szpitalach – mówi ks. Janusz Lasok. – Pamiętam, jak mówił to swoje „Aniołku” do pani profesor kliniki medycznej, a ona krępowała się przed studentami – dodaje ks. Lasok.

– Był pasjonatem żużla. Zamieniał się z nami obowiązkami, jeśli w telewizji była jakaś transmisja wyścigów. Kibicował klubowi ROW z rodzinnego Rybnika – mówi ks. Lasok.

– Serce dla ludzi miał bardzo dobre, ale fizycznie słabe. W Boże Narodzenie był jeszcze przy ołtarzu, ale w sylwestra czuł się już bardzo źle. Zawiozłem go samochodem do szpitala w Tychach. Zmarł 11 stycznia – mówi proboszcz parafii pw. Marii Magdaleny.

Jak informuje nas ks. Lasok, pogrzeb ks. Mariusza Kaspara odbędzie się w poniedziałek 15 stycznia. Msza św. odprawiona zostanie o godz. 10.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Będzie w niej uczestniczył ks. bp. Adam Wodarczyk. Godzinę wcześniej rozpocznie się modlitewne czuwanie przy trumnie. Ks. Mariusz pochowany zostanie przy kościele na cmentarzu parafialnym. Taka była m.in. wola rodziny.

Modlitwa w intencji zmarłego kapłana odbędzie się także w niedzielę 14 stycznia o godz. 19.00.

Dodaj komentarz