Dodatkowe kursy pociągów na odcinku Tychy Lodowisko – Katowice

0
Zmiana rozkładu jazdy w gablocie na stacji Tychy Aleja Bielska; fot.ZB

Dodatkowe kursy pociągów na odcinku Tychy Lodowisko – Katowice. Jutro (9 czerwca) wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Śląskich. Dla korzystających z Szybkiej Kolei Regionalnej (Tychy Lodowisko – Katowice) to dobra wiadomość, bo ok. południa minimalnie zwiększy się częstotliwość kursów na tej trasie. Jednak zasadniczym celem korekty jest dostosowanie ruchu pociągów do prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, a to oznacza utrudnienia dla pasażerów.

Od niedzieli 9 czerwca obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy na liniach Kolei Śląskich – informuje nas Magdalena Iwańska, rzecznik prasowa KŚ. Jako nieliczni skorzystają na tym m.in. pasażerowie korzystający z pociągów kursujących na trasie S4 (Tychy Lodowisko – Katowice i z powrotem), czyli z Szybkiej Kolei Regionalnej. W wyniku współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią na tym odcinku pojawią się bowiem nowe kursy.

– Od czerwca więcej połączeń będzie m.in. w relacji Tychy Lodowisko – Katowice – mówi Magdalena Iwańska. – Na tej linii przybędzie jedna para połączeń: nowy pociąg z Tychów Lodowiska w kierunku Katowic będzie wyjeżdżał o godzinie 11:38, a w przeciwnym kierunku o godzinie 11:48. Cztery nowe kursy pojawiają się pomiędzy Katowicami a Tarnowskimi Górami. W tym wypadku podróżni będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia z Katowic o godzinie 07:25 i 12:45, a z Tarnowskich Gór – o godz. 08:25 i 13:48.

Czerwcowa korekta wynika jednak przede wszystkim z konieczności dostosowania bieżącego ruchu pociągów do prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Z największymi utrudnieniami będą się musieli liczyć pasażerowie linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) oraz podróżni z okolic Rybnika.

Na linii S1, jak słyszymy, utrudnienia będą dotyczyć przede wszystkim odcinka Częstochowa – Zawiercie. W całym okresie obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy na odcinkach Zawiercie – Myszków oraz Częstochowa – Poraj pociągi będą kursować po jednym torze. Aby zwiększyć możliwość dopasowania rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych część pociągów pojedzie drogą okrężną przez Częstochowę Mirów, z pominięciem stacji Korwinów. Od 29 czerwca cztery pociągi Kolei Śląskich zostaną skierowane do Częstochowy Stradomia. Aby umożliwić dojazd do pozostałych stacji uruchomiona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa na odcinku Częstochowa Stradom – Częstochowa oraz Częstochowa Stradom – Częstochowa Raków. W lipcu autobusy zastępcze pojawią się też na odcinku Myszków – Częstochowa przy ostatnim pociągu do Częstochowy i pierwszym w ciągu doby z Częstochowy. Do końca czerwca będą prowadzone dodatkowe prace na kilku pozostałych odcinkach, m.in. pomiędzy Sosnowcem a Będzinem oraz Katowicami a Katowicami Zawodziem. Prace te spowodowały kilkuminutowe przesunięcia rozkładu jazdy, dlatego warto, by podróżni linii S1 regularnie sprawdzali godziny odjazdów swoich pociągów.

W przypadku węzła rybnickiego zastępczą komunikację autobusową będzie można spotkać w pojedynczych dniach na odcinkach Rybnik – Racibórz, Rybnik – Górki Śląskie, Rybnik – Żory, Sumina – Racibórz oraz Rydułtowy – Racibórz. Przy ostatniej relacji zostaną dodatkowo uruchomione autobusy ekspresowe.

Zastępcza komunikacja autobusowa będzie też kursować przez cały sierpień za wszystkie pociągi na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn.

– Ze względu na to, że nowy rozkład jazdy obejmuje okres wakacyjny, Koleje Śląskie rozszerzyły częstotliwość kursowania swojego pociągu do Zakopanego – informuje rzecznik KŚ. – Od 1 lipca miłośnicy górskich wędrówek będą mogli się wybrać pociągiem do stolicy polskich Tatr codziennie – zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. To podwójnie dobra wiadomość, ponieważ ze względu na prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK w ostatnim czasie pociąg Kolei Śląskich musiał kończyć swój bieg w Nowym Targu. Od 22 czerwca pociąg Ornak będzie natomiast mógł znów dojeżdżać do Zakopanego, przy czym od 1 lipca trasa jego przejazdu będzie wiodła przez Wadowice.

Bez problemu, jak słyszymy, będzie można dotrzeć pociągiem Kolei Śląskich również do Wisły i Ustronia. Większych utrudnień nie powinni się spodziewać także pasażerowie podróżujący do Żywca i Zwardonia. W tym przypadku zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć przez kilka dni tylko późnowieczornych i wczesnorannych pociągów linii S5 (na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec/Zwardoń).

Magdalena Iwańska przestrzega, że drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego przed udaniem się na stację warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy. Kolejna korekta wprowadzana będzie 1 września.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here