Dożynki w Górze z wiceministrem

0
Korowód z udziałem dzieci i młodzieży; fot. RB

W niedzielę, 26 sierpnia, w Górze odbyły się dożynki gminy Miedźna. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister sportu Jan Widera (jest mieszkańcem tej gminy).

Święto plonów rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Pawła II (początkowo miała to być msza św. polowa, ale deszczowa pogoda pokrzyżowała plany). Mszę św. odprawił ks. proboszcz Romuald Adamski. Starostowie dożynek Zofia i Paweł Liberowie przynieśli do kościoła chleb i koronę dożynkową. Przedstawiciele poszczególnych sołectw – koszyki z owocami, warzywami, jajami. Jak powiedział proboszcz, dary te trafią do przedszkola w Górze. Były poczty sztandarowe, m.in. górników, pszczelarzy.

Potem dożynki przeniosły się na boisko sportowe. Choć nie było tradycyjnego korowodu (mieszkańcy i goście przyjechali samochodami), można go było zobaczyć niejako w wersji „mini” – w wykonaniu dzieci i młodzieży, przebranych w dawne stroje, wyposażonych w dawne narzędzia rolnicze i stare sprzęty, jak maśniczka, tara, cepy, kosy, sierpy.

Odbyły się obrzędy dożynkowe. Pieśń „Plon niesiemy plon” wykonał zespół „Górzanie”. W tym czasie starostowie dożynek wręczyli bochen chleba oraz koronę dożynkową władzom gminy – wójtowi Miedźnej Bogdanowi Taranowskiemu i przewodniczącemu RG Stanisławowi Lubańskiemu.

Tu doszło do zabawnego przejęzyczenia wójta. Starosta dożynkowy Paweł Libera, wręczając chleb, zgodnie ze zwyczajem powiedział: „Szanowni włodarze naszej gminy, przyjmijcie ten chleb jako owoc tegorocznych zbiorów. Dzielcie go sprawiedliwie, tak żeby dla nikogo nie zabrakło”. Wójt Bogdan Taranowski, odbierając chleb podziękował, wyraził wdzięczność, po czym zadeklarował: „Obiecujemy dzielić tak, żeby dla nikogo nie starczyło”. Poprawił się szybko: „Żeby dla nikogo nie brakło!” a mieszkańcy wybuchnęli śmiechem. Przejęty swą pomyłką wójt parę razy obiegł potem miejsce uroczystości, częstując ludzi pokrojonym na wiele kawałeczków chlebem i udowadniając, że na pewno starczy dla wszystkich.

W dożynkach wziął udział Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, prywatnie mieszkaniec gminy Miedźna. Byli także m.in. przedstawiciele miasta partnerskiego Hustopece w Czechach, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła.

W każdym zakątku gminy Miedźna można odkryć coś wyjątkowego: fascynującą przyrodę, unikatowe zabytki, bogactwo małych form architektury sakralnej, które stanowią integralną część malowniczego pejzażu. Miedźna to także niepowtarzalna atmosfera oraz gościnność i otwarci mieszkańcy. Regionalna kuchnia, piękne ludowe tradycje, urokliwa przyroda, cisza i spokój – za to kochamy polską wieś i coraz częściej dostrzegamy jej turystyczne walory. Mnie, jako przedstawiciela Ministerstwa Sportu i Turystyki, niezwykle cieszy, że tak chętnie korzystamy z uroków własnego kraju – mówił wiceminister Widera.

Wiceminister zachęcał też do korzystania z takich inicjatyw jak Rządowy Program „Klub” czy „Szkolny Klub Sportowy”, w ramach których można dofinansować organizacje zgrupowania sportowego, zakup sprzętu czy dofinansowanie do wypłaty trenera czy nauczyciela wychowania fizycznego. – Cieszy mnie fakt, że na początku lipca tego roku dofinansowaliśmy zapaśniczą halę sportową dla klubu sportowego Piast. Cieszy mnie również fakt, że gmina znalazła się wśród beneficjentów innego z projektów Ministerstwa Sportu i Turystyki, tzw. Otwartych Stref Aktywności (OSA) – powiedział wiceminister.

Wręczone zostały odznaczenia „Order Serca – Matkom Wsi”, koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z 10-letnim trębaczem, a potem rozpoczęła się biesiada. Gwiazdą wieczoru był kabaret „Nowaki”.

Goście, którzy przyjechali na dożynki w Górze, mogli podziwiać dożynkowe dekoracje przy drodze prowadzącej na miejsce uroczystości.

(r), zdjęcia i filmy: Renata Botor-Pławecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here