Dr Misio i kontrabasista

0
Reklama

W dniach 15-19 marca w Tychach odbywa się X Festiwal Monodramu MOTYF. Tegoroczne święto teatru jednego aktora na finał zaserwuje nam „Kontrabasistę” w wykonaniu Jerzego Stuhra.

Na inaugurację festiwalu w środę 15 marca w Miejskim Centrum Kultury Klub Wilkowyje wystawiony został monodram „Diva” w wykonaniu Wiolety Komar. Tytułowa diva to Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 r. została deportowana do łódzkiego getta. Przybyła w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady i jawi się widzom jako dojrzała kobieta. Po jednym z przedstawień „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Zastanawia nazwisko mężczyzny – takie samo, która nosiła rodzina opiekująca się urodzonym w getcie synem Nory. To początek zawieruchy losu i podróży przez dalsze życie.

W czwartek 16 marca o godz. 10.00 w Teatrze Małym odbędzie się spektakl pt. „Plama” Wrocławskiego Teatru Lalek. „Plama” to spektakl oparty na kontrastach. Debiutująca reżyserka spotyka się w nim z doświadczoną aktorką. Minimalistyczna scenografia zderza się z bogactwem efektów multimedialnych. Twórcy korzystają z najnowocześniejszych środków teatru formy, czerpiąc jednocześnie z baśniowych motywów. „Plama” to współczesna baśń opowiadająca o dobrej i pięknej królewnie, którą zła i wyniosła czarownica przemienia w czarną plamę. Królewna, próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przeobraża się m.in. w czarną limuzynę, stado ptaków, kameleona i lody owocowe. Cena biletu: 15 zł.

Również 16 marca o godz. 19.00 w Teatrze Małym odbędzie się koncert grupy Dr Misio. Jej liderem jest  aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk – Arkadiusz Jakubik. Koncerty zespołu Dr Misio to oryginalna kompozycja utworów, które śmiało można nazwać monodramami. Znakomite teksty Krzysztofa Wargi i Marcina Świetlickiego oraz solidne brzmienie tworzą pełną dramaturgii przestrzeń, którą bez kompromisów zagarniają sceniczne kreacje Arkadiusza Jakubika. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty pt: „Młodzi” i „Pogo” których producentem muzycznym jest Olaf Deriglasoff, a najbardziej charakterystycznymi utworami są: „Mentolowe papierosy”, „Dziewczyny”, „Młodzi”, „Hipster” czy „Pogo”. Cena biletu: 40 zł, 30 zł – przedsprzedaż.

Reklama

W dniach 17-18  marca (piątek-sobota) w MCK-u odbywać będzie się przegląd spektakli  konkursowych. Wstęp wolny.

W niedzielę 19 marca podczas gali finałowej festiwalu MOTYF w Teatrze Małym Jerzy Stuhr przedstawi „Kontrabasistę” Patricka Süskinda. Prapremiera sztuki miała miejsce w Starym Teatrze w Piwnicy Przy Sławkowskiej w lutym 1985 r.. Jerzy Stuhr zagrał ją ponad 700 razy, nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech, Kanadzie, USA, Niemczech i Austrii.

„O nie! Kontrabasistą nie można się urodzić. Kontrabasistą zostaje się z przypadku i rozczarowania. Nie ma wśród nas, kontrabasistów państwowej orkiestry ani jednego, któremu by życie nie dało po łbie. Przykładem typowego życiorysu kontrabasisty może być mój własny”. (fragment sztuki).

Jerzy Stuhr: „Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie – od palców zrogowaciałych od ściskania strun po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie”.

Bilety: 65 i 80 zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here