Drugi grupowy przetarg na zakup energii

0
fot. ZB

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzyła grupę 113 podmiotów, które wspólnie zamierzają kupić olbrzymi ładunek prawie 1 TWh (terawatogodziny) energii elektrycznej na lata 2020 – 2021. To już drugi grupowy zakup. Do pierwszego, zapewniającego energię w 2019 r., stanęło 73 zamawiających.

Jak informuje nas Witold Trólka z Biura Prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w skład 113 podmiotów tworzących obecnie grupę zakupową wchodzą gminy należące do GZM, jak i podmioty nie będące częścią Metropolii (np. Rydułtowy i powiat zawierciański). Jest tu też 55 instytucji samorządu województwa śląskiego (m.in. Park Śląski, Muzeum Śląskie, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”, Stadion Śląski). Kupiona przez tę grupę energia elektryczna ma dotrzeć do 326 jednostek organizacyjnych samorządów – m.in. szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Oznacza to np. że tańszy prąd będzie oświetlał śląskie ulice.

– Łączna, szacunkowa wartość zamówienia na ok. 976 MWh wynosi ok. 439,4 mln zł – mówi Witold Trólka. – Grupowy zakup energii elektrycznej jest realizowany przez GZM po raz drugi. Do pierwszego przetargu na rok 2019 stanęło 73 zamawiających.

– Stojąc na czele największej w Polsce grupy zakupowej, dzięki wysokiemu wolumenowi zamówienia, mamy większą siłę negocjacyjną i możemy uzyskać korzystniejsze stawki u sprzedawców – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

– Powiększenie grupy zakupowej w kolejnym postępowaniu pokazuje zainteresowanie samorządów tą inicjatywą oraz potwierdza sprawną koordynację działań tak dużej liczby jednostek – dodaje Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji GZM.

Jak informuje Witold Trólka w maju GZM utworzyła liczącą 21 gmin grupę zakupową gazu. Ogłoszenie przetargu na dostawy tego paliwa planowane jest na trzeci kwartał tego roku.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here