Drugie życie hali sportowej na Osiedlu Homera

1
Wizualizacja UM Bieruń, Studio Projektowe Jakub Gałęski

Budynek byłej sali gimnastycznej na Osiedlu Homera w Bieruniu przestanie straszyć. Kosztem ok. 5 mln zł hala zyska nowe oblicze. Poza parkietem do ćwiczeń powstać ma tu ściana wspinaczkowa, świetlica środowiskowa, kawiarenka i plenerowy kompleks sportowo-rekreacyjny. Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku, a całość ma być gotowa w 2019 r.

Wieża wspinaczkowa będzie wyposażona w ścianki wewnątrz i na zewnątrz. W hali będą mogli ćwiczyć sportowcy reprezentujący wschodnie sztuki walki pod okiem Wiesława Bigosa. Priorytet na korzystanie z obiektu będą mieć jednak podopieczni tutejszej Świetlicy Wsparcia Dziennego „Nadzieja” oraz mieszkańcy osiedla. Nad istniejącą siedzibą świetlicy ma powstać kawiarenka. Hala będzie miała odpowiednie zaplecze sanitarne i szatnie. Przy budynku planuje się kompleks sportowo-rekreacyjny z plenerową siłownią i placem zabaw.

Władze Bierunia uważają, że planowana inwestycja ma szanse rozwiązać wiele problemów osiedla (m.in. braku przestrzeni dla młodzieży), a także stać się wizytówka miasta.

Kilka zdań o historii obiektu. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w przyległym budynku stacjonowali żołnierze stanowiący siłę roboczą dla Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Potem nastąpiła likwidacja jednostki. Wtedy zarówno Bieruń jak i obszar, na którym zbudowano osiedle był w granicach wielkich Tychów. W sali znajdowały się m.in. urządzenia do ćwiczeń siłowych. Po uzyskaniu samorządności przez Bieruń z hali zniknęły wspomniane urządzenia, drabinki gimnastyczne, instalacja c.o. i elektryczna. Zdemontowano nawet parkiet. Obiekt zaczął niszczeć. Wdała się wilgoć, grzyb, pojawiły pęknięcia ścian.

W czerwcu 2003 r. rozpoczynają się starania o przejęcie przez miasto sali od ówczesnego właściciela FSM Mieszkania z siedzibą w Bielsku-Białej. W październiku tego samego roku właściciel odpowiada, że przygotowuje się do zbycia lokali mieszkalnych na osiedlu. Co do sali nie ma jeszcze decyzji. W 2006 r. zawiązuje się Stowarzyszenie na Rzecz Osiedla Homera, które podejmuje starania o przejęcie obiektu przez miasto. W dniu 10 lipca 2007 r. zostaje podpisany akt notarialny o przejęciu hali przez Bieruń.

W przylegającym łączniku, którym żołnierze schodzili do sali działa już wspomniana Wsparcia Dziennego „Nadzieja”. W lipcu 2008 r. ówczesny wiceburmistrz Jan Podleśny informuje stowarzyszenie o sporządzeniu inwentaryzacji budowlanej obiektu oraz podjęcie starań w celu pozyskania środków finansowych na wykonanie projektu budowlanego zagospodarowania sali. Od tamtej pory sprawa sali zostaje wyciszona. Obiekt zamknięto i służył świetlicy jako magazyn.

Wreszcie w bieżącym roku, podczas spotkania z mieszkańcami na Osiedlu Homera, burmistrz Krystian Grzesica przekazuje wieść o remoncie hali i odkupieniu od właścicieli garaży, w miejscu których powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny na świeżym powietrzu. Rozpoczęcie prac planuje się w 2018 r., zakończenie w 2019 r. (po 50 proc. całkowitego kosztu inwestycji rocznie). Jednocześnie władze miasta rozpatrują możliwość tymczasowej lokalizacji wspomnianej świetlicy na czas remontu (być może salka katechetyczna przy parafii św. Bartłomieja).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here