Duże pożary traw i trzcin. Ogień zbliżył się do kościoła

0
Pogorzelisko przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej, 25.03.2020 r.; fot. Jarosław Jędrysik

Wczoraj (25 marca) straż pożarna ugasiła w Tychach dwa pożary traw. Szczególnie groźny był duży pożar traw i trzcin w rejonie parku Suble przy ul. Stoczniowców 70. W pewnej chwili ogień zaczął zbliżać się do kościoła św. Jadwigi Śląskiej i zabudowań parafialnych.

Suble Park

Opublikowany przez Artura Stolorza Środa, 25 marca 2020

Pożar traw i trzcin w Parku Suble. Film: Artur Stolorz/Gdzieś w Tychach/FB

Brygadier Szczepan Komorowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, poinformował nas, że 25 marca w Tychach strażacy wzywani byli dwa razy do gaszenia pożaru traw. O godz. 17.48 odebrano zgłoszenie o palących się trawach i trzcinach w rejonie parku Suble przy ul. Stoczniowców 70. Pożar objął powierzchnię ok. 7 tys. metrów kwadratowych. W pewnym momencie, jak słyszymy, niebezpiecznie zbliżył się do zabudowań parafii św. Jadwigi Śląskiej, w tym do kościoła. Na szczęście strażacy szybko stłumili płomienie, nie pozwalając na dalsze rozprzestrzenianie się ognia. Akcja trwała do godz. 18.55. Uczestniczyły w niej, jak słyszymy, dwa zastępy (8 strażaków).

Tego samego dnia ok. południa paliła się trawa na brzegu Potoku Tyskiego przy ogródkach działkowych „Browarnik” – informuje bryg. Komorowski. Zgłoszenie pożaru przyjęto o godz. 11.41. Pożar objął ok. 1,5 tys. metrów kwadratowych. Gasiło go 5 strażaków. Akcję zakończono o godz. 12.54.

W obu przypadkach przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie. Na szczęście obyło się bez ofiar. To istotna informacja, bo park Suble, jako miejsce zamieszkania, obrali sobie bezdomni.

– Rozpoczął się sezon wiosenny, apelujemy o niewypalanie traw – mówi bryg. Szczepan Komorowski. – Prosimy o zachowanie rozsądku. Pożar traw stwarza realne zagrożenie dla środowiska, dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

(vis)

Śmierć w płomieniach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here