Dyrektywa unijna o problemie środowiskowym. Zanieczyszczenie hałasem

0
Ruch drogowy jest głównym źródłem hałasu w Unii Europejskiej, fot. ZB
Reklama

Dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego odnosząca się do oceny poziomu hałasu w środowisku i zarządzania nim jest najważniejszym instrumentem prawnym na poziomie Unii Europejskiej służącym ochronie obywateli przed nadmiernym hałasem. Największym źródłem hałasu w Europie jest ruch drogowy.

Jak czytamy w aktualnym sprawozdaniu z 2017 r. Komisji Europejskiej dla Europarlamentu (kolejny tego typu dokument sporządzony zostanie dopiero w 2022 r.) zanieczyszczenie hałasem jest jednym z największych problemów środowiskowych dotyczących zdrowia w Europie. Narażenie ludzi przez dłuższy czas na wysoki poziom hałasu może powodować poważne problemy zdrowotne związane z funkcjonowaniem układu hormonalnego i mózgu. Chodzi o choroby układu krążenia, zaburzenia snu oraz poczucie dyskomfortu wpływające negatywnie na ogólny stan samopoczucia. Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie hałasem zajmuje drugie miejsce (po zanieczyszczeniu powietrza) na liście czynników związanych ze środowiskiem powodujących najwięcej chorób w Europie.

Europejska Agencja Środowiska przeprowadziła dla państw członkowskich UE ocenę narażenia obywateli Europy na hałas. Badanie dotyczyło 467 aglomeracji (z uwzględnieniem dróg, kolei, lotnisk i zakładów przemysłowych), 86 głównych lotnisk, jak również 186 600 km głównych dróg oraz 44 320 km głównych tras kolejowych znajdujących się poza aglomeracjami. Według ostatniego sprawozdania KE największym źródłem hałasu jest ruch drogowy. Dotyka on ok. 100 mln ludzi (chodzi o hałas na poziomie przekraczającym 55 dB Lden). Drugie miejsce zajmuje w tym zestawieniu transport kolejowy (łączna liczba osób narażonych na ten hałas przekracza 18 mln ludzi). Trzecim źródłem hałasu jest transport lotniczy (narażonych prawie 4 mln osób). Ze sprawozdania KE wynika, że hałas (ponad 55 dB Lden) pochodzący z zakładów przemysłowych na obszarach miejskich jest zagrożeniem dla miliona osób.

Dyrektywa 2002/49/WE ma ustalić wspólne podejście w zakresie unikania szkodliwych skutków hałasu w środowisku oraz zapobiegać im (ograniczać) poprzez zapewnienie podstaw dla opracowania metod zmniejszania poziomu hałasu generowanego przez najważniejsze źródła.

(pp)

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj