Dzieci przejęły władzę

0
Burmistrz Krystian Grzesica na jeden dzień przekazuje władzę; fot. UM Bieruń

Z okazji Dnia Dziecka w Bieruniu dzieci przejęły władzę. Główne stanowiska w Urzędzie Miejskim oraz Radzie Miejskiej przejęli najmłodsi mieszkańcy. Nominowano m.in. nowego burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej, a także skarbnika i sekretarza.

1 czerwca władzę sprawowali: Bartłomiej Blacha z Gimnazjum nr 2 im. św. Walentego – burmistrz Bierunia; Julia Rozmus z Gimnazjum nr 1 im. Karola Wierzgonia – przewodnicząca Rady Miejskiej; Agata Fatyga z Gimnazjum nr 1 – skarbnik miasta i
Dominik Gawliczek ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 – sekretarz miasta.

1 czerwca w Bieruniu burmistrzem był Bartłomiej Blacha; fot. UM Bieruń
1 czerwca w Bieruniu burmistrzem był Bartłomiej Blacha; fot. UM Bieruń

Aby dzieciom łatwiej i przyjemniej się pracowało ratusz został kolorowo udekorowany przez pracowników Przedszkola nr 2. Po uroczystym przejęciu władzy nowo wybrani włodarze wraz z radnymi udali się do sali sesyjnej gdzie rozpoczęła się II sesja Dziecięcej Rady Miejskiej. Podczas obrad, przedstawiciele wszystkich placówek oświatowych przedstawiali wizje Bierunia za 25 lat, wykorzystując prezentacje multimedialne. Najmłodsi postulowali np. za utworzeniem zoo przy miniarboretum, mówili o lotnisku i ogromnym parku wodnym przy Łysinie. Padł też pomysł utworzenia stacji metra oraz ogromnego centrum handlowego na wzór „Złotych Tarasów”.

Nie co starsi mieli kosmiczne wizje, wykorzystali za motyw przewodni temat „Gwiezdnych wojen”, czyli walkę ciemnej strony mocy z jasną stroną, z pytaniem po której stronie za ćwierć wieku będzie Bieruń. Na jednym z filmów zaprezentowano sesję Rady Miejskiej, która odbyła się w przyszłości, pełną humoru i abstrakcji. Nie zabrakło także refleksji na temat tego, co rzeczywiście się zmieni i jaki wpływ na miasto mamy od młodzieńczych lat.

Na sam koniec burmistrz zobowiązał się do zasadzenia drzewa, które we wrześniu wkopane zostanie przy nowo powstającym przedszkolu przy ulicy Bocianiej. W ramach ogłoszonego przez burmistrza dnia otwartego urzędu, po sesji uczniowie mogli przyjrzeć się bliżej pracy urzędników i zapoznać się z tym jak funkcjonuje administracja samorządowa. Uczniowie zwiedzili sekretariat, gabinet burmistrza, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz sekretarza.

Pomysł przejęcia przez dzieci władzy w Bieruniu zrodził się rok temu. Jego autorką jest Małgorzata Dziedzioch, dyrektor Przedszkola nr 2.

Dodaj komentarz