Dzieła mistrza Nowosielskiego w zbiorach muzeum

0
Trzy projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego, które nabyło muzeum. Od lewej: „Święty Benedykt”, „Prorok Elizeusz”, "Prorok Jonasz"; fot. Artur Pławski
Reklama

Unikatowe projekty Jerzego Nowosielskiego, związane z kościołem pw. Ducha Świętego, w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach.

Muzeum Miejskie w Tychach zakupiło unikatowe projekty elementów polichromii do wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach. Ich autorem jest Jerzy Nowosielski – jeden z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

Projekty przedstawiają wizerunki dwóch proroków – Elizeusza i Jonasza oraz świętego Benedykta. Wszystkie postaci są ujęte frontalnie w sposób bardzo syntetyczny. Pochodzą z ok. 1982 roku. Zostały wykonane akwarelą, temperą i ołówkiem na papierze.

– Artysta, przetwarzając ikonę, stworzył swój własny język artystyczny. Dokonał tego na podstawie gruntownej wiedzy i zrozumienia teologii oraz tradycji ikony, wraz z całym jej kontekstem kulturowym i religijnym. W tyskim kościele pw. Ducha Świętego Jerzy Nowosielski chciał ukazać „kosmiczną wizję obecności Ducha Świętego”. Jej integralną częścią są wizerunki świętych i proroków pozyskane do zbiorów muzeum – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Warto zaznaczyć, że w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach znajdują się już inne projekty omawianej polichromii. Pozyskane dzieła stanowią więc znaczące dopełnienie muzealnej kolekcji, a jednocześnie są jednymi z najcenniejszych jej elementów.

Reklama

Kościół pw. Ducha Świętego to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce. Budowniczym kościoła był ks. prałat Franciszek Resiak (obecnie na emeryturze). Budowa rozpoczęła się wiosną 1978 roku, w 1979 wzniesiono kaplicę, w 1982 oddano do użytku, a w 1983 roku ukończono dzwonnicę. Na wyjątkowość kościoła złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców: architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego, którzy połączyli elementy różnych tradycji. Wybór tych twórców i konsekwentne trwanie przy tym wyborze (mimo wszelkich przeciwności), to wyłączna zasługa ks. Resiaka.

To jedyne miejsce w regionie i jedno z niewielu w Polsce, gdzie znajdują się inspirowane malarstwem bizantyńskim polichromie Jerzego Nowosielskiego. W 2020 roku Kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego – został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie. W latach 1940–1942 studiował w tamtejszej Kunstgewerbeschule. Edukację kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1945–1947. Od 1947 roku był asystentem Tadeusza Kantora w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1957–1962 pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1962 roku związał się na stałe z krakowską ASP, gdzie w 1984 roku uzyskał tytuł profesora. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne, rysunek oraz scenografię. Zajmował się teorią sztuki, filozofią i teologią. Należał do Grupy Młodych Plastyków, Grupy Krakowskiej oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Zmarł w Krakowie w 2011 roku.

(J)

Kościół Ducha Świętego w Tychach jest już zabytkiem. Niezwykła historia świątyni

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here