Dzień otwarty w Ognisku Artystycznym im. Alberta Chmielowskiego

0
Dzieci uczyły się m.in. jak tworzyć barwne wzory na tkaninach; fot. Grzegorz Giczel

W sobotę 12 czerwca odbył się Dzień Otwarty w Ognisku Artystycznym im. Alberta Chmielowskiego ACH! w Tychach. Dzieci, które wraz z rodzicami odwiedziły siedzibę ogniska przy ul. Sienkiewicza 1, miały okazję wspólnie tworzyć płaskorzeźby z gipsu, malować, rzeźbić w drewnie i farbować tkaniny.

Sporo emocji u chłopców budziło tworzenie przedmiotów z drewna za pomocą siekiery i kozików. Niespodziewane, wzorzyste i barwne efekty przyniosło barwienie tkanin. Za pomocą fragmentów bandaży moczonych w gipsie powstały unikatowe płaskorzeźby. Nikt nie przejmował się rękami brudnymi od farb i gipsu.

Ognisko Artystyczne im. Alberta Chmielowskiego ACH! powstało z myślą o stworzeniu przestrzeni dla naturalnej zdolności przeżywania zachwytu, przyjemności wspólnego odkrywania świata, doświadczenia radości artystycznego tworzenia.

Wśród proponowanych zajęć są m.in. zabawy malarskie, akwarele, rysunek, ceramika, filcowanie, dekupaż, dzierganie, praca w drewnie, kaligrafia, zajęcia wokalno-instrumentalne, zajęcia teatralne, drama, zabawy wspierające naukę czytania i pisania, zajęcia wspierające twórcze myślenie i kreatywność. WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ.

Zajęcia prowadzą pedagodzy, a jednocześnie pasjonaci rękodzieła, twórczego działania, rozmiłowani w kulturze i sztuce. – Naszym celem jest odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy powrócić do zajęć manualnych, których w szkole brakuje. Uczniowie powinni strugać w drewnie, przybijać gwoździe, szyć, lepić, malować, kształtować. To daje nie tylko radość tworzenia, ale kształtuje silną wolę, cierpliwość, koncentrację, zmysł estetyczny, rozwija kreatywność i zaradność – mówi Izabela Dyrda, prowadząca zajęcia w ognisku.

Zapraszamy dzieci, ale też rodziców i dziadków. Twórczość nie zna granic wieku. Mamy tylko jedną metodę pracy: zabawa i zachwyt – dodaje Izabela Dyrda.

Patronem ogniska jest św. Albert Chmielowski (1845-1916), artysta malarz, który przeżył duchową przemianę, wstąpił do franciszkanów i zaangażował się w opiekę nad najbiedniejszymi i chorymi mieszkańcami Krakowa. Mottem tyskiego ogniska są słowa brata Alberta: „Siebie samego zakląć w obraz, słowo, kamień, tony…”

KONTAKT:
Ognisko Artystyczne im. Alberta Chmielowskiego ACH!
ul. Sienkiewicza 1, 43-100 Tychy,
tel. 517 137 727, e-mail: szkola@chmielowski.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here