Dziś w Polsat Play historia radzieckiego samolotu zestrzelonego w Bieruniu

0
Ekipa, która wydobywała szczątki samolotu i pilotów; Bieruń, Las Gołys, 19.01.2020 r.; fot. Jarosław Jędrysik

Dziś (28 kwietnia) o godz. 22.00 w programie „Poszukiwacze historii” na kanale Polsat Play zostanie wyemitowany odcinek z Bierunia opowiadający o wydobyciu fragmentów radzieckiego samolotu zestrzelonego przez Niemców w 1945 r. oraz szczątków jego załogi. Do sensacyjnego znaleziska doszło 19 stycznia br.

W namierzeniu i wydobyciu bombowca B-25 Mitchell swój udział mieli pasjonaci historii i militariów z Bierunia, Tychów, Mysłowic i innych śląskich miast, m.in. Roman Golus, Arkadiusz Dominiec, Muzeum Śląskiego Września 1939 r., członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty i Stowarzyszenie „Husaria”.

Towarzyszyła im ekipa filmowa Polsat Play i prowadzący program „Poszukiwacze historii”: Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski. Reportaż można będzie obejrzeć właśnie dziś (wtorek, 28 kwietnia) o godz. 22.00.

Przypomnijmy, że fakt zestrzelenia bombowca i miejsce, w którym spadł były znane. Natomiast sensacyjnym odkryciem było odnalezienie szczątków czterech ciał lotników obsługujących maszynę. Zachowały się bowiem dokumenty świadczące o tym, że zostali oni ekshumowani w 1952 r. i pochowani na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Pszczynie.

Sensacyjne odkrycie z czasów II wojny światowej – szczątki ciał radzieckich pilotów

Ekshumacja radzieckich pilotów zakończona. Dwaj zginęli, uderzając samolotem w ziemię

Ostatnie chwile radzieckich lotników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here