E-dowód już od marca

0
Fot. UM Tychy

Od 4 marca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wydawania dowodów osobistych. Każdy obywatel będzie mógł wyrobić e-dowód, który zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji ma w przyszłości m.in. ułatwić załatwianie spraw w urzędach, szpitalach czy korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

Elektroniczny dowód osobisty jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji ma być „bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (np. bankami)”.

E-dowód będzie można wykorzystać m.in. do: potwierdzenia tożsamości, podpisywania dokumentów elektronicznych, potwierdzenia obecności w placówkach medycznych czy do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. Będzie wydawany na 5 lat dla osób, które nie ukończyły 5. roku życia, a dla pozostałych osób – na 10 lat.

E-dowód to tak naprawdę plastikowa karta, ale wyposażona w warstwę elektroniczną (czip), na którym zostaną zapisane dane właściciela. Procedura wydania dowodu osobistego zmieni się nieznacznie.

– Przy osobistym odbiorze dowodu osobistego w urzędzie będzie wydawana koperta z kodem PUK, a właściciel dowodu będzie mógł ustalić sobie kody PIN – mówi Wieńczysława Garbarczyk–Tur z Urzędu Miasta Tychy.

Kody te będą niezbędne do używania elektronicznych funkcji e-dowodu. Posiadacz dowodu, który nie będzie zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, nie będzie musiał odbierać kodu PUK, ani ustalać kodów PIN.

– Dodatkowo, w przypadku czasowej utraty kontroli nad e-dowodem – pojawi się możliwość zgłoszenia zawieszenia ważności takiego dowodu oraz cofnięcia tego zawieszenia w okresie do 14 dni od zgłoszenia. Jeżeli w tym okresie nie nastąpi cofnięcie zawieszenia, dowód zostanie unieważniony – dodaje Wieńczysława Garbarczyk – Tur.

W przypadku zgłoszenia policji utraty dowodu osobistego w wyniku przestępstwa, nie będzie już obowiązku dodatkowego zgłoszenia takiej utraty w gminie czy w konsulacie RP.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

O nowy dowód osobisty będzie można się starać jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności.

– Nowy dowód osobisty, oprócz dodatkowych możliwości oferowanych przez warstwę elektroniczną, zachowa wszystkie swoje dotychczasowe funkcje bez dodatkowych wymagań dla obywateli. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód tak, jak dotychczas używany dowód osobisty – wyjaśnia Anita Zdebel z Urzędu Miasta Tychy.

Uruchomienie systemu wiąże się jednak z pewnymi utrudnieniami. W związku z wdrożeniem programu planowane są czasowe przerwy techniczne, które będą miały bezpośredni wpływ na pracę urzędów. 1 marca 2019 r. od godz. 11.30 nastąpi przerwa techniczna w działaniu systemu informatycznego do obsługi dowodów osobistych. Nie będzie możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, odbioru dowodu oraz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

– Oznacza to, że od tego momentu nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków i wydania już spersonalizowanego dowodu osobistego – mówi Anita Zdebel.

Od 4 marca 2019 r. będą przyjmowane wnioski o wydanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Dodatkowe informacje dotyczące e-dowodów będzie można uzyskać na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.e-dowod.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here