Ekologiczna produkcja żywności. Wsparcie krajowe

0
Ekologiczne kurze jaja; fot. pixabay

Ekologiczna produkcja żywności potrzebuje wsparcia finansowego. Serwis rządowy (gov.pl) podaje, że w Polsce rolnictwo tego typu po raz pierwszy było beneficjentem środków z budżetu państwa w 1998 roku. Wprowadzono wtedy dotacje do kosztów kontroli gospodarstw ekologicznych.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z budżetu krajowego już od 2004 r. realizowane jest wsparcie w zakresie badań dotyczących rolnictwa ekologicznego. Chodzi o badania prowadzone przez placówki Polskiej Akademii Nauk, państwowe instytuty badawcze, wyższe uczelnie rolnicze. W ciągu pierwszej dekady finansowano rocznie, jak czytamy, od 12 do 35 tematów badawczych. Tym samym dzisiaj powstało środowisko wyspecjalizowanych naukowców, którzy mogą się wykazać znaczącym dorobkiem w dziedzinie prac dotyczących rolnictwa ekologicznego. To z kolei zaowocowało doświadczeniem, które dało możliwości objęcia badaniami innych obszarów w tej dziedzinie.

Z budżetu Polski finansowane są nie tylko badania naukowe, ale i doradztwo rolnicze w celu wsparcia ekologicznej produkcji rolnej. Na przykład usługę taką świadczy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Do zadań tej placówki należy m.in. koordynacja doradztwa w zakresie rolnictwa ekologicznego, przekazywanie wiedzy o produkcji żywności metodami ekologicznymi pracownikom ośrodków doradztwa rolniczego i rolnikom oraz prowadzenie gospodarstwa produkcyjno-doświadczalnego w zakresie produkcji metodami ekologicznymi. Jak czytamy na portalu gov.pl CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu prowadzi również prace związane z koordynacją i działalnością sieci gospodarstw demonstracyjnych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, współpracując z organizacjami promującymi rolnictwo ekologiczne, prowadzi także w zakresie takiego rodzaju produkcji rolnej działania informacyjne. Chodzi m.in. o wystąpienia na krajowych i międzynarodowych targach, promowanie produktów ekologicznych na rynkach zagranicznych, podnoszenie wiedzy o produkcji ekologicznej. Aktywność ta finansowana jest również z budżetu krajowego.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here