Ekopatrole skontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach

0
fot. UM Pszczyna

W Pszczynie rozpoczynają działalność ekopatrole. Będą kontrolowały, czym mieszkańcy palą w piecach. 

Jak informuje UM Pszczyna, odbyło się w tym celu specjalne szkolenie sześciu strażników miejskich.  Przeszkolone osoby wejdą w skład ekopatroli, których jednym z podstawowych zadań będzie kontrola palenisk. „Strażnicy będą przede wszystkim pojawiali się tam, gdzie padnie podejrzenie o spalaniu odpadów, takich jakie nie powinny trafiać do pieca” – podaje UM Pszczyna.

Szkolenie dla ekopatroli; fot. UM Pszczyna
Szkolenie dla ekopatroli; fot. UM Pszczyna

Szkolenie odbyło się w ubiegły piątek i prowadziła je dr inż. Aleksandra Burczyk z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego z Jastrzębia-Zdroju. Prezentowano m.in. jak pobrać próbki z paleniska. W najbliższych dniach straż miejska ma mieć odpowiedni sprzęt, które służy do zabezpieczenia zebranego materiału.

– Pierwsze kontrole palenisk na terenie gminy Pszczyna zaczęliśmy przeprowadzać w ubiegłym roku. Dzisiaj jednak dysponujemy dużo większą wiedzą. Będziemy także sami mogli zabezpieczać podejrzany materiał. Nie chcemy nikogo straszyć. Musimy jednak pamiętać, żeby nie spalać żadnych śmieci. Tym bardziej, że system segregacji w ramach stałej opłaty umożliwia całkowite pozbycie się takich problemów – mówi Artur Krzyżaniak, komendant Straży Miejskiej.

W harmonogramie pracy, oprócz wizyt w podejrzanych miejscach, zapisano także rutynowe kontrole. Ekopatrole cyklicznie będą przeprowadzać kontrole wyrywkowe.

– Problem niskiej emisji jest bardzo złożony. Ważne, żeby na wielu płaszczyznach minimalizować niechlubne praktyki, które niestety mają miejsce także na terenie naszej gminy. Kontrole strażników miejskich mają przeciwdziałać niepożądanym zjawiskom. Obecnie pracujemy nad opracowaniem Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Zanim jednak powstanie dokument przeprowadzona zostanie inwentaryzacja źródeł ciepła. Dzięki tej wiedzy będziemy mieli dane, które pozwolą wdrożyć odpowiednie programy – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

(r), źródło: UM Pszczyna

fot. UM Pszczyna
fot. UM Pszczyna

Dodaj komentarz