Ekstremalna Droga Krzyżowa

0
Ekstremalna Droga Krzyżowa w 2018 r. wyrusza z kościoła Ducha Świętego w Tychach; fot. Łukasz Kubas
Reklama

W piątek, 5 kwietnia, już po raz piąty, będzie można w Tychach przejść Ekstremalną Drogę Krzyżową. EDK to ponad 40 km w nocy, w milczeniu i samotności. To podjęcie ryzyka i wysiłku fizycznego podczas rozważania 14 stacji Męki Pańskiej.

– Dwie proponowane w tym roku trasy prowadzą 5 kwietnia z Tychów przez Oświęcim do parafii św. Walentego w Bieruniu (około 42 kilometry) oraz na wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej (około 47 kilometrów). Msza święta za osoby podejmujące wyzwanie EDK zostanie odprawiona 5 kwietnia o 20.00 w kościele Ducha Świętego w Tychach.
W zeszłym roku wyzwanie EDK w Tychach podjęło ok. 400 osób. W tym roku spodziewamy się podobnej frekwencji – mówi Michał Krzyżowski, lider EDK Rejonu Tychy.

Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w 2018 r.; fot. Łukasz Kubas

Nawet 100 tys. pątników w 25 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z niemal 400 tras liczących od 40 do 133 km. – EDK to globalny start up religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca „Szlachetnej Paczki”.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany.

Fot. Łukasz Kubas

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Reklama

Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zaplanowano też w Wyrach, Orzeszu, Pawłowicach, Studzionce, Suszcu, Bojszowach i Imielinie. Część z nich odbędzie się 12 kwietnia. Szczegóły poniżej.

EDK w naszym regionie:

TYCHY: św. Walentego, św. Jana Pawła II,

BOJSZOWY: Trasa św. Barbary, Trasa św. Jana Chrzciciela,

IMIELIN: Matki Boskiej Szkaplerznej, Papieska – św. Jana Pawła II,

ORZESZE: Niebieska – Przemienienia Pańskiego, Droga Cyryla i Metodego, Droga Ducha Świętego, Droga Nawiedzenia NMP, Droga Świętego Wawrzyńca,

PAWŁOWICE – STUDZIONKA: Czerwona – św. Jana Pawła II, Niebieska – św. Ojca Pio, Zielona – św. Bartolo Longo,

SUSZEC: Trasa św. Anny, Trasa św. Stanisława,

WYRY: Czerwona św. Paweł 2019, NSPJ – Żółta, Zielona św. Rity 2019.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj