Fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach w końcu wznowiła produkcję

0
Produkcja lancii ypsilon w FCA Poland Tychy; fot. arch. ZB

Dzisiaj (16 czerwca), po trzymiesięcznym postoju, fabryka Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach w końcu wznowiła produkcję. Wszyscy pracownicy pierwszej zmiany pomyślnie przeszli kontrolę temperatury i po przeszkoleniu rozpoczęli pracę na swoich stanowiskach.

Produkcję samochodów w tyskim zakładzie należącym do koncernu Fiat Chrysler Automobiles Poland wstrzymano 16 marca br. w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Początkowo zamierzano przeprowadzić jedynie dwudniową dezynfekcję i 18 marca znowu uruchomić taśmy montażowe, ale plan ten nie został zrealizowany. Decyzję o wstrzymaniu produkcji podjęli szefowie FCA i dotyczyła ona wszystkich zakładów tego koncernu (epidemia koronawirusa wpłynęła na drastyczne obniżenie popytu, szczególnie we Włoszech, a tyski zakład produkuje głównie na ten rynek).

Oficjalne komunikaty przedłużały postój o kolejne tygodnie, w końcu – jak poinformowała nas Beata Dziekanowska, rzecznik prasowa FCA Poland SA  – dzisiaj (tj. 16 czerwca) w tyskim zakładzie ruszyła produkcja. Na pierwszą zmianę, jak słyszymy, przyszło ok. 1,2 tys. pracowników.

W fabryce zatrudnionych jest ok. 2,5 tys. osób, pracować będą na dwie zmiany. Pierwsza rozpoczęła się o godz. 6.00 i potrwa do godz. 14.00.

Jak usłyszeliśmy od pracownika fabryki, dzisiejsza praca rozpoczęła się nietypowo, bo od godzinnego szkolenia na temat minimalizacji ryzyka zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zakład przygotował się do obostrzeń epidemicznych m.in. wytyczając drogi umożliwiające zachowanie między pracownikami odpowiedniego dystansu. Osobom wchodzącym na teren fabryki mierzono temperaturę (powstał specjalny system stacjonarnego monitoringu termowizyjnego), by ewentualnie wyeliminować osoby mające gorączkę (która może być objawem zakażenia). Według uzyskanych przez nas informacji wszyscy pracownicy pierwszej zmiany pomyślnie przeszli test mierzenia temperatury. Pracowali w maskach, a niektórzy w przyłbicach.

Zakład w Tychach produkuje fiaty 500, lancie ypsilon i abarthy. W ciągu dwóch zmian, jak usłyszeliśmy, z taśm montażowych powinno zjechać ok. 730 aut. Dzisiaj zjedzie mniej ze względu na krótszy czas pracy, bo pomniejszony o godzinne szkolenie.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here