Fabryka Lear wysłała pracowników na urlopy. Powód: koronawirus

1
Fabryka Lear Corporation Poland II w Tychach; fot. ZB

W poniedziałek 23 marca zdecydowana większość pracowników fabryki Lear Corporation Poland II w Tychach nie przyjdzie do pracy. Ograniczając ryzyko zarażenia koronawirusem wysłani zostali na urlopy lub skorzystają z tzw. postojowego. Przerwa w produkcji potrwa co najmniej do końca marca.

Porozumienie między Międzyzakładową Organizacją Związkową WZZ Sierpień 80 i przedstawicielami pracodawcy – Lear Corporation Polnad II zawarte zostało, jak czytamy, „w celu zminimalizowania negatywnych skutków ekonomicznych dla firmy oraz w celu utrzymania miejsc pracy w zakładzie”. Podpisano je 19 marca. Sygnatariusz tego porozumienia, reprezentujący MOZ  Grzegorz Bąbacz, przewodniczący MKZ WZZ Sierpień 80, wyjaśnia, że chodzi o przeciwdziałanie zarażeniu koronawirusem. Dlatego postanowiono, iż od 23 marca do 31 marca 2020 r. pracownicy wykorzystają zaległe urlopy wypoczynkowe, a osoby, które mają pod opieką dzieci poniżej 8 roku życia, we wszystkich uzasadnionych przypadkach mogą skorzystać z możliwości dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Pracownikom, którzy nie posiadają zaległego urlopu wypoczynkowego „zostanie zaproponowana możliwość skorzystania z bieżącego urlopu wypoczynkowego lub udzielenia innych zwolnień od pracy przewidzianych przepisami prawa”. W pozostałych przypadkach „jeżeli pracownik nie ma możliwości wykorzystania powyższych opcji i był gotów do wykonywania pracy – będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy prawa pracy”.

Przewodniczący Grzegorz Bąbacz w rozmowie z nami wyjaśnił, że pracownicy Leara już wzięli urlopy, pozostałym wypłacane będzie tzw. postojowe w wysokości 100 proc.

Na zasadzie dobrowolności – jak słyszymy od Grzegorza Bąbacza – niewielka część pracowników przyjdzie jeszcze w poniedziałek 23 marca do pracy, aby wykonać plan zamówień, a tym samym nie narazić zakładu na kary.

Fabryka Lear Corporation Poland II w Tychach produkuje siedzenia do samochodów. Zatrudnia, jak informuje nas G. Bąbacz, ok. 2,5 tys. osób.

(icz)

Z obawy przed koronawirusem Fiat wysyła załogę na urlop

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here